پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

تنظیم اضطراب

تنظیم اضطراب تنظیم اضطراب روشی است برای کاستن اضطراب بیمار، وقتی اضطراب بیمار از آستانه فراتر می‌رود، ادامه فشار و یا چالش بی‌تأثیر و اغلب ضد درمان است. در چنین وضعیتی به منزله بخشی از روش تدریجی دوانلو در ISTDP، درمانگر

تنظیم اضطراب

تنظیم اضطراب روشی است برای کاستن اضطراب بیمار، وقتی اضطراب بیمار از آستانه فراتر می‌رود، ادامه فشار و یا چالش بی‌تأثیر و اغلب ضد درمان است.

در چنین وضعیتی به منزله بخشی از روش تدریجی دوانلو در ISTDP، درمانگر باید به تنظیم اضطراب بیمار کمک کند. درمانگر باید از فشار دست بردارد، معمولاً بیشتر حرف بزند و کمتر حرف بیمار را قطع کند.

افزون بر این، از فنون ویژه‌ای نیز می‌توان بهره برد:

 • ظرفیت مشاهده خود را، عموماً از طریق، خلاصه سازی، ایجاد کنید: جنبه‌های مربوط به مثلث تعارض و مثلث شخص را که راه‌انداز اضطراب هستند تلخیص و مرور کنید.
• علایم بدنی و ادراکی - شناختی اضطراب، از جمله و به ویژه تنش عضلانی را وارسی کنید: مثلاً، از بیمار بخواهید تنش موجود در بدنش را توصیف و تغییرات آن را مشاهده کند، یا تأثیرات نفس کشیدن عمیق را ببیند.
• به راس دیگری از مثلث شخص تغییر موضوع دهید: مثلا، وقتی اضطراب بیمار هنگام کاوش در خشم او نسبت به درمانگر از آستانه فراتر رفت، از مواقع و موارد دیگری که احساس خشم داشته است یعنی با اشخاص حاضر در زندگی کنونی یا گذشته بپرسید.

هرچند باید فشار کم کرد، نباید آن را یکسره کنار گذاشت همانگونه که در مدخل احساسات انتقالی مخلوط آمده است، به جنبش در آوردی و برانگیختگی به واقع از سطح اضطراب هشیار می‌کاهد. تغییر موضوع به موضوعی خنثی و نامربوط ممکن است به فروکش کردن ناگهانی CTF بیانجامد و این وضعیت چه بسا اضطراب هشیار را افزایش دهد و نتیجه عکس حاصل شود.

تمامی مداخلات پیش گفته تا حدودی حاوی درجاتی از اعمال فشار است چراکه خلاصه سازی و تمرکز بر اضطراب بدنی هر دو نمونه هایی است از فشار در جهت هشیاری است. چنانکه در مدخل روش تدریجی اشاره شده است، چراغ سبز برای از سر گیری ایمن فشار عبارت از بازگشت علامت دهی عضلات مخطط، همراه با ظرفیت مشاهده خود. گویا اصطلاح تنظیم اضطراب از آثار مک کالو اخذ شده است، با این همه به یاد داشته باشید، فنون توصیف شده در اینجا از اساس با فنون او که بر اضطراب هشیار تمرکز دارد، متفاوت است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات