پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

همه چیز در باره نفرت

همه چیز در باره نفرت  نفرت چیست؟ علل تکاملی نفرت کدامند؟ نفرت چه کاربردی دارد؟  نفرت چه عوارضی دارد؟ نفرت چه انواعی دارد ؟ نفرت چه درمانی دارد؟ نفرت چه تفاوتی با کینه دارد؟  اگر نفرت مزمن شود به کینه تبدیل می شود.  آیا نفر

همه چیز در باره نفرت

 •  نفرت چیست؟
 • علل تکاملی نفرت کدامند؟
 • نفرت چه کاربردی دارد؟
 •  نفرت چه عوارضی دارد؟
 • نفرت چه انواعی دارد ؟
 • نفرت چه درمانی دارد؟
 • نفرت چه تفاوتی با کینه دارد؟
 •  اگر نفرت مزمن شود به کینه تبدیل می شود.
 •  آیا نفرت مانند خشم یک هیجان زائد است که حذف آن مفید است؟
 •  آیا تبلیغ نفرت جرم است؟
 •  نفرت چه تاثیرات روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر تمدن بشر داشته است؟

نفرت یک هیجان است. هیجان حالت ذهنی درک شونده خوشایند یا ناخوشایندی است که به ارگانیزم القا می کند چه رفتاری در واکنش به محرکها داشته باشند.

نفرت هیجان ناخوشایندی است که به ارگانیزم القاء می کند از محرک دوری کند و یا منبع محرک را پس براند. 
نفرت ابتدا در مقابل محرکهای حسی مانند بوی بد، صدای ناهنجار ، درد تکامل یافت و سپس شامل محرک های شناختی شد. امروزه نفرت در انسان غالبا علل شناختی دارد.

کاربردهای نفرت:

فقط یک مورد است.
۱. دور شدن از محرکهای آسیب رسان واقعی. 

بنابراین نفرت در مواردی که محرک آسیب رسان نیست و یا آسیب رسان شناختی است هیجان مزاحم و زائد خواهد بود.

نفرت به دلیل محرک های آسیب رسان شناختی منشا آسیب های واقعی متعددی در تاریخ بشر بوده و هست.

نفرت هیجانی است که ضررهای آن بیش از فوایدش بوده. نفرت هیجان متضاد با هیجان علاقه است و به همین علت مانع ارتباط خوب با دیگران یا طبیعت  است و انسانیت را به خطر می اندازد.

بیزاری یا نفرت احساس دوست نداشتن عمیقی است که ممکن است نسبت به اشخاص، اشیاء یا طرز فکری دست دهد. بیزاری اغلب با احساس خشم و خصومت در ارتباط است. برخی اصول اخلاقی مانند قاعده طلایی( انصاف) با بیزاری مخالفت می‌کنند. در روانشناسیِ زیگموند فروید،  بیزاری حالتی از ایگو است که می‌خواهد منبعِ ناخشنودکنندهٔ خود را نابود کند.

نفرت در اختلالات روانی زیر بیش از حد تولید می شود:
۱. خودشیفتگی 
۲. سایکوپات 
۳. پارانوئید 
۴. وسواسی جبری
۵. افسردگی 
۶. مشکلات ارتباطی

برخی ادیان و مکاتب مبلغ نفرت هستند و به این  روش ایجاد درگیری و جنگ می کنند زیرا منافع خود را در جنگ می دانند.

انواع نفرت:

الف. نفرت از محرکهای حسی آزاردهنده. این نوع نفرت می تواند دو نوع باشد:
۱. فیزیولوژیک 
۲. پاتولوژیک

ب. نفرت از محرکهای شناختی. این نوع شامل موارد زیر است:
۱. نفرت مذهبی
۲. نفرت سیاسی، نژاد پرستی
۳. ناشی از اختلال روانی
۴. ناشی از گرایش جنسی
۵. نفرت از خود
۶. نفرت از حیوانات بی آزار

تمامی انواع نفرت شناختی بر خلاف انسانیت بوده و مزاحم تمدن بشری هستند.تبلیغ نفرت شناختی جرم است.

 مقابله با نفرت 

نفرت مانند خشم کاملا زائد نیست زیرا نفرت فیزیولوژیک از محرکهای حسی مفید بوده و مانع آسیب است. اما نفرت پاتولوژیک یا شناختی مضر بوده و مانعی جدی در مقابل انسانیت است لذا مقابله با آن ضروری است.
درمان نفرت با توجه به علت آن شامل موارد زیر است:
۱. درمان بیماری زمینه ای که نفرت ناشی از آن است مانند خودشیفتگی.
۲. مقابله با تبلیغ نفرت توسط مذاهب و مکاتب. 
۳. آموزش های جنسی در مورد نفرت به علل جنسی.
۴. درمان افسردگی و عقده حقارت.
۵. درمان حیوان هراسی

سوالات متداول درباره احساس نفرت

آیا احساس نفرت با علائم خاصی همراه است؟

معمولا افرادی که این حس را تجربه می‌کنند علائم روانی مانند ترس، اجتناب از موقعیت، فرار به صورت ناخودآگاه و حالت خجالت زدگی را بروز می‌دهند. در کنار آن علائم فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان و تپش قلب، تنگی نفس و احساس خستگی مفرط را نیز هنگامی که احساس نفرت دارند نشان می‌دهند.

آیا داشتن احساس تنفر در زندگی لازم است؟

به طور کلی بسیاری از احساسات و هیجانات منفی برای انسان مفید است و حتی باعث بقای نسل او می‌شود. اینکه احساسی منفی باشد دلیل بر بد بودن آن نیست. اتفاقا احساس نفرت نیز در صورتی که از کنترل فرد خارج نشود برای زندگی لازم است.

 واسطه های عصبی و مدارهای عصبی در نفرت چگونه هستند؟

یادگیری اجتماعی در ایجاد  و تشدید نفرت چه نقشی دارد؟

 نفرت از محرک های شناختی( نفرت شتاختی).

اگر نتیجه پردازش اطلاعات پیدایش این فکر باشد که محرک مربوطه مضر یا غیرواقعی است نتیجه هیجانی آن نفرت خواهد بود‌. در نفرت شناختی ( Cognitive Hate) خطاهای شناختی واسطه ایجاد فکر مربوطه هستند.

 تفاوت نفرت و خشم از نظر شناختی و عصبی چیست؟

 تفاوت نفرت و حسادت از نظر شناختی و عصبی چیست؟

استفاده ابزاری از نفرت

سیاستمداران قدرت طلب از نفرت سوء استفاده می کنند.
این افراد پیروان خود را از رقیبان خود متنفر کرده و با ایجاد اختلاف و جنگ به اهداف قدرت طلبانه خود می رسند.
قدرت طلبان از کم سوادی مردم سوء استفاده کرده و با دادن اطلاعات غلط ایجاد نفرت شناختی می کنند، نفرت باعث خشم شده و خشم ایجاد خشونت می کند و خشونت انسانیت و حقوق بشر را نادیده می گیرد.
نتیجه نهایی به قدرت و ثروت رسیدن عده ای و مظلوم شدن عده ای دیگر است.

هیجان‌های منفی

هر هیجانی که ناخوشایند باشد و ارگانیزم سعی در رهایی از آن برآید منفی است. گاهی موجود زنده از  هیجان منفی امتناع نکرده حتی استقبال می کند. این حالت ناشی از خطاهای شناختی است. هیجان‌های منفی در انسان عبارتند از:
خشم
نفرت
غم 
ترس
تمامی این هیجانها اولیه هستند یعنی هنگام تولد وجود دارند و ساختار ژنتیکی عصبی خاصی از آنها حمایت می کند.
خشم و نفرت شباهت زیادی به هم دارند. معمولا خشم بعد از نفرت ایجاد می شود و گاهی نفرت بعد از خشم ایجاد می شود.

خشم و نفرت هر دو بیزاری از محرک هستند ولی خشم با واسطه آدرنالین ایجاد شده و منشاء ساب کورتیکال دارد تا کورتیکال.  نفرت بیشتر حاصل پردازش کورتکس است تا ساب کورتکس احتمالا اختلال در اوکسین توسین ایجاد نفرت می کند‌
این دو هیجان همدیگر را تقویت کرده و درمان مشکل‌تر می شود.

خشم متضاد آرامش و نفرت متضاد علاقه است.

 خشم می تواند انفجار نفرت باشد و یا بدون نفرت ظاهر شود. خشم کوتاه  مدت و نفرت معمولا طولانی مدت است۰ 

نفرت یکی از صفات دائمی در خودشیفته ها و سایکوپات ها است. خودشیفته از کسی که عظمت او را درک نمی کند متنفر است و سایکوپات از جامعه و قانون نفرت دارد به همین علت سایکوپات مضرتر از خودشیفته است.

خشم در حیوانات حتی خزندگان و پرندگان می تواند شدید باشد ولی نفرت در انسان توسعه یافته است.
نفرت فیزیولوژیک در حیوانات دیده می شود. نفرت شناختی در پریماتها و انسان و به ندرت در پستانداران باهوش مانند سگ و دلفین دیده می شود که معمولا آمیخته با خشم است.

 داروها تاثیری بر روی نفرت ندارند مگر اینکه نفرت از نوع سایکوتیک یا وسواسی باشد در این صورت از داروهای آنتی سایکوتیک و ضد وسواس استفاده می شود.

مشاوره و رواندرمانی برای نفرت

اکثر مراجعین درخواستی برای درمان نفرت خود ندارند ولی علاقه زیادی به درمان نفرت دیگران خصوصا عزیزان خود دارند. درمانگر می تواند نفرت را به عنوان یک هیجان منفی و مزاحم درمان کند و روشهای مقابله با آن را آموزش دهد.
در رویکردهای زیر درمان نفرت مورد توجه است:

۱. درمان شناختی
در این روش افکاری که نفرت ایجاد می کنند به چالش گرفته می شوند.

۲. درمان پذیرش و تعهد
در این درمان مراجع مشکلات غیرقابل تغییر را می پذیرد و برای حل مشکلات قابل حل متعهد می شود و اهداف خود را مطابق ارزشهایش تنظیم می کند.

۳. درمان مبتنی بر شفقت
در این درمان مهربانی بر علیه نفرت افزایش می یابد.

۴. رواندرمانی جامع
در این درمان با استفاده از مراحل زیر نفرت شدید و مقاوم به درمان، درمان می شود:
الف. خروج از بحران
ب. بررسی نیاز به دارو
ج. روانپویشی 
د. درمان شناختی رفتاری 
ه. درمان فلسفی وجودی

۶. آموزش مهارت تنطیم هیجان
۷. آموزش مهارت مقابله با توهین

راهکارهای مقابله با احساس نفرت

۱. احساسات خود را بپذیرید و از سرکوب آن ها خودداری کنید.

خیلی از افراد هنگامی که هیجانی منفی را تجربه می‌کنند نگران و مضطرب می‌شوند. آن‌ها وجود هیجانات منفی را در خود نمی‌پسندند و آن را انکار می‌کنند. حتما شنیده‌اید که برخی افراد می‌گویند که "من هیچ وقت از چیزی متنفر نمی‌شوم یا خشم اصلا در من وجود ندارد!". برای آنکه بتوانید احساسات خود را مدیریت کنید نیازمند آن هستید که ابتدا وجود آن‌ها را در خود شناخته و بپذیرید تا بعد بتوانید برای حل آن‌ها چاره‌ای پیدا کنید.

۲.  درباره احساسات و مشکلات خود صحبت کنید

بیشتر مشکلات در روابط زمانی پدید می‌آیند که اصلا راجع به آن‌ها صحبت نکنید. شاید چون برای پرهیز از دعوا و درگیری اصلا وارد گفت‌وگو نمی‌شوید؛ همین مساله عاملی می‌شود تا مشکلات به تدریج انباشته شوند و متناسب با آن‌ها میزان نفرت، خشم و سایر هیجانات منفی نیز افزایش یابد. پس اگر در مطرح کردن مشکلاتتان راحت نیستید، درمورد روش‌های گفت‌وگو و حل مساله اطلاعات بیشتری کسب کنید یا از یک مشاور آگاه در این زمینه کمک بگیرید.

۳. احساست را بپذیر اما رفتارت را کنترل کن!

همیشه این جمله را به خود یادآوری کنید؛ "همه ما آزاد هستیم تا انواع احساسات را تجربه کنیم، اما نمی‌توانیم آزادانه هر رفتاری که می‌خواهیم انجام دهیم". اگر احساس نفرت در شما به حدی زیاد است که رفتارهایتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از کنترل شما خارج است بهتر است با مراجعه به یک روانشناس به خودتان در کنترل و مدیریت احساسات کمک کنید.

۴.  احساسات خود را ریشه یابی کنید

هیجانات شما می‌توانند برایتان هشدار دهنده و آگاهی بخش باشند. وقتی دچار احساس نفرت از کسی یا چیزی می‌شوید از خود بپرسید که چگونه این احساس در من شکل گرفت؟ چه چیزهایی باعث تشدیدشان شده است؟ سعی کنید افکار خود را هنگام تجربه این احساسات شناسایی کنید. خیلی از افکار آنقدر سریع و اتوماتیک اتفاق می‌افتند که ممکن است اصلا به آن‌ها توجهی نکنید، اما باید بدانید که افکار شما در شکل گیری احساسات شما نقش اساسی ایفا می‌کنند. پس در درون خود دست به کاوش بزنید و ببینید چه فکرهایی در شما نفرت را بر می‌انگیزند؟
در واقع یکی از روش های درمانی برای چنین مشکلاتی این است که ترجیحا با کمک یک درمانگر افکار خود را شناسایی کنید و با تغییر آن‌ها، هیجانات و احساسات خود را کنترل کنید.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات