پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اضطراب اجتماعی

 اضطراب اجتماعی اختلال اضطراب اجتماعی اختلال اضطراب اجتماعی که به نام فوبیای اجتماعی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال اضطرابی است که با احساسات ترس و اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی مشخص می‌شود و باعث پریشانی قابل‌توجه و اختلال د

 اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی که به نام فوبیای اجتماعی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال اضطرابی است که با احساسات ترس و اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی مشخص می‌شود و باعث پریشانی قابل‌توجه و اختلال در توانایی عملکرد حداقل در برخی از جنبه‌های زندگی روزمره می‌شود. این ترس‌ها می‌توانند با بررسی دقیق یا واقعی دیگران ایجاد شوند. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی از ارزیابی منفی دیگران می ترسند.

علائم فیزیکی:

 اغلب شامل سرخ شدن زیاد، تعریق بیش از حد، لرزش، تپش قلب و حالت تهوع است. ممکن است لکنت زبان همراه با تکلم سریع وجود داشته باشد. حملات پانیک همچنین ممکن است تحت ترس و ناراحتی شدید رخ دهد. برخی از افراد مبتلا ممکن است از الکل یا سایر مواد مخدر برای کاهش ترس و بازداری در رویدادهای اجتماعی استفاده کنند. برای افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی معمول است که به این روش خود درمانی کنند، به خصوص اگر تشخیص داده نشده باشند، درمان نشده باشند، یا هر دو. این اختلال می تواند منجر به اختلال مصرف الکل، اختلالات خوردن یا انواع دیگر اختلالات مصرف مواد شود. SAD گاهی اوقات به عنوان بیماری فرصت‌های از دست رفته نامیده می‌شود که در آن «افراد برای تطبیق با بیماری خود انتخاب‌های اصلی زندگی خود را انجام می‌دهند». طبق دستورالعمل‌های ICD-10، معیارهای اصلی تشخیصی فوبیای اجتماعی، ترس از کانون توجه بودن، یا ترس از رفتار به‌گونه‌ای است که در نظر دیگران خجالت‌آور یا تحقیرآمیز باشد، علائم اجتنابی و اضطرابی. مقیاس های رتبه بندی استاندارد شده را می توان برای غربالگری اختلال اضطراب اجتماعی و اندازه گیری شدت اضطراب استفاده کرد

درمان 

 اولین خط درمان اختلال اضطراب اجتماعی، درمان شناختی رفتاری (CBT) است. داروهایی مانند SSRIها برای فوبیای اجتماعی، به ویژه پاروکستین، مؤثر هستند. مولفه های شناختی و رفتاری به دنبال تغییر الگوهای فکری و واکنش های فیزیکی به موقعیت های اضطراب زا هستند. توجه به اختلال اضطراب اجتماعی از سال 1999 با تصویب و بازاریابی داروهایی برای درمان آن به طور قابل توجهی افزایش یافته است. داروهای تجویز شده شامل چندین دسته از داروهای ضد افسردگی هستند: مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs) و مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI). سایر داروهای رایج مورد استفاده شامل مسدودکننده های بتا و بنزودیازپین ها هستند.

 علل اضطراب اجتماعی 

تحقیقات در مورد علل اضطراب اجتماعی و فوبیای اجتماعی گسترده است و دیدگاه های متعددی از علوم اعصاب تا جامعه شناسی را در بر می گیرد. دانشمندان هنوز دلایل دقیق آن را مشخص نکرده اند. مطالعات نشان می دهد که ژنتیک می تواند در ترکیب با عوامل محیطی نقش داشته باشد. فوبیای اجتماعی ناشی از سایر اختلالات روانی یا مصرف مواد نیست. به طور کلی، اضطراب اجتماعی در نقطه خاصی از زندگی فرد شروع می شود. این با گذشت زمان و با تلاش فرد برای بهبودی ایجاد می شود. در نهایت، ناهنجاری اجتماعی خفیف می تواند به علائم اضطراب اجتماعی یا فوبیا تبدیل شود. استفاده غیرفعال از رسانه های اجتماعی ممکن است در برخی افراد باعث اضطراب اجتماعی شود.

 ژنتیک 

 نشان داده شده است که اگر یکی از بستگان درجه یک نیز به این اختلال مبتلا باشد، خطر ابتلا به فوبی اجتماعی دو تا سه برابر بیشتر است. این می‌تواند به دلیل ژنتیک و/یا به دلیل کسب ترس‌های اجتماعی و اجتناب از طریق فرآیندهای یادگیری مشاهده‌ای یا آموزش روانی اجتماعی والدین باشد. مطالعات روی دوقلوهای همسان (از طریق فرزندخواندگی) در خانواده‌های مختلف نشان داده‌اند که اگر یکی از دوقلوها دچار اختلال اضطراب اجتماعی شود، احتمال ابتلای دیگری بین 30 تا 50 درصد بیشتر از حد متوسط ​​است. تا حدودی، این «وراثت‌پذیری» ممکن است خاص نباشد – برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند که اگر والدینی دارای هر نوع اختلال اضطرابی یا افسردگی بالینی باشند، احتمال ابتلای کودک به اختلال اضطراب یا فوبیای اجتماعی تا حدودی بیشتر است. مطالعات نشان می‌دهد که والدین مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی بیشتر از نظر اجتماعی منزوی می‌شوند (بروک و هایمبرگ، 1994؛ کستر و همکاران، 1999)، و کمرویی در والدین خوانده به طور قابل‌توجهی با کمرویی در فرزندان خوانده مرتبط است (دانیلز و پلومین، 1985). بزرگ شدن با والدین بیش از حد محافظ و بیش از حد انتقادی نیز با اختلال اضطراب اجتماعی همراه است. نوجوانانی که در دوران نوزادی دارای دلبستگی ناایمن (مضطرب-دوسوگرا) با مادرشان ارزیابی شده بودند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات اضطرابی در اواخر نوجوانی بودند، از جمله فوبیای اجتماعی. یک خط تحقیقاتی مرتبط، «بازداری رفتاری» را در نوزادان مورد بررسی قرار داده است - نشانه‌های اولیه ماهیت بازدارنده و درون‌نگر یا ترسناک. مطالعات نشان داده است که حدود 10 تا 15 درصد افراد این خلق و خوی اولیه را نشان می دهند که به نظر می رسد تا حدی به دلیل ژنتیک باشد. برخی همچنان این ویژگی را در نوجوانی و بزرگسالی نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب اجتماعی هستند.

تجربیات اجتماعی

  یک تجربه اجتماعی منفی قبلی می‌تواند محرکی برای فوبیای اجتماعی باشد، شاید به‌ویژه برای افرادی که «حساسیت بین‌فردی» بالایی دارند. برای حدود نیمی از افرادی که مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی تشخیص داده شده‌اند، به نظر می‌رسد یک رویداد اجتماعی آسیب‌زا یا تحقیرآمیز با شروع یا بدتر شدن این اختلال مرتبط باشد؛  به نظر می‌رسد که این نوع رویداد به‌طور خاص با فوبیای اجتماعی خاص مرتبط باشد، برای مثال. ، در مورد سخنرانی عمومی (Stemberg و همکاران، 1995). علاوه بر تجربیات مستقیم، مشاهده یا شنیدن تجربیات منفی اجتماعی دیگران (مثلاً تقلبی که توسط شخصی انجام می‌شود)، یا هشدارهای شفاهی در مورد مشکلات و خطرات اجتماعی، ممکن است ایجاد اختلال اضطراب اجتماعی را بیشتر کند.اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است ناشی از اثرات درازمدت عدم تناسب، یا قلدری، طرد شدن، یا نادیده گرفته شدن باشد. نوجوانان خجالتی یا بزرگسالان اجتنابی بر تجربیات ناخوشایند با همسالان یا قلدری یا آزار در دوران کودکی تاکید کرده اند. در یک مطالعه، مشخص شد که محبوبیت با اضطراب اجتماعی همبستگی منفی دارد، و کودکانی که توسط همسالان خود نادیده گرفته شده‌اند، اضطراب اجتماعی و ترس از ارزیابی منفی بیشتر از سایر گروه‌های کودکان را گزارش کردند. به نظر می‌رسد که کودکان دارای هراس اجتماعی کمتر واکنش‌های مثبتی از همسالان دریافت می‌کنند، و کودکان مضطرب یا بازدارنده ممکن است خود را منزوی کنند.

تأثیرات فرهنگی  

 عوامل فرهنگی که با اختلال اضطراب اجتماعی مرتبط بوده اند عبارتند از نگرش جامعه نسبت به کمرویی و اجتناب، تأثیر بر توانایی ایجاد روابط یا دسترسی به شغل یا تحصیل، و شرم. یک مطالعه نشان داد که تأثیرات فرزندپروری بسته به فرهنگ متفاوت است: به نظر می‌رسد که کودکان آمریکایی در صورتی که والدینشان بر اهمیت نظرات دیگران تأکید کنند و از شرم به عنوان یک استراتژی انضباطی استفاده کنند، احتمال بیشتری برای ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی دارند (لئونگ و همکاران، 1994). ، اما این ارتباط برای کودکان چینی/چینی-آمریکایی یافت نشد. در چین، تحقیقات نشان داده است که برخلاف یافته‌های کشورهای غربی، کودکانی که خجالتی‌اند بیشتر از همسالان خود پذیرفته می‌شوند و به احتمال زیاد برای رهبری در نظر گرفته می‌شوند و شایسته تلقی می‌شوند. متغیرهای صرفاً جمعیتی نیز ممکن است نقش داشته باشند. مشکلات در توسعه مهارت‌های اجتماعی، یا «تسلط اجتماعی»، ممکن است از طریق ناتوانی یا عدم اعتماد به نفس در تعامل اجتماعی و به دست آوردن واکنش‌های مثبت و پذیرش از سوی دیگران، دلیل برخی از اختلالات اضطراب اجتماعی باشد. مطالعات مختلط بوده اند، با این حال، برخی از مطالعات مشکلات قابل توجهی در مهارت های اجتماعی پیدا نکرده اند، در حالی که برخی دیگر چنین کرده اند. آنچه واضح به نظر می رسد این است که افراد مضطرب اجتماعی مهارت های اجتماعی خود را پایین می دانند. ممکن است نیاز روزافزون به مهارت‌های اجتماعی پیچیده در ایجاد روابط یا مشاغل، و تأکید بر قاطعیت و رقابت‌پذیری، مشکلات اضطراب اجتماعی را حداقل در میان «طبقه‌های متوسط» رایج‌تر کند. تأکید بین فردی یا رسانه‌ای بر ویژگی‌های شخصی «عادی» یا «جذاب» نیز برای تقویت کمال‌گرایی و احساس حقارت یا ناامنی در مورد ارزیابی منفی از سوی دیگران مطرح شده است. نیاز به پذیرش اجتماعی یا جایگاه اجتماعی در سایر خطوط تحقیقاتی مرتبط با اضطراب اجتماعی توضیح داده شده است.

علل اضطراب اجتماعی 

 ناشی از مواد
  سوء مصرف بیش از حد الکل می تواند علائم فوبی اجتماعی را بدتر کند و باعث ایجاد یا بدتر شدن اختلال هراس در طول مسمومیت با الکل و به ویژه در طول سندرم ترک الکل شود. این اثر منحصر به الکل نیست، بلکه می‌تواند با استفاده طولانی‌مدت از داروهایی که مکانیسم اثر مشابهی با الکل دارند، مانند بنزودیازپین‌ها که گاهی اوقات به‌عنوان آرام‌بخش تجویز می‌شوند، رخ دهد. بنزودیازپین ها دارای خواص ضد اضطراب هستند و می توانند برای درمان کوتاه مدت اضطراب شدید مفید باشند. مانند داروهای ضد تشنج، آنها خفیف هستند و به خوبی قابل تحمل هستند، اگرچه خطر ایجاد اعتیاد وجود دارد. بنزودیازپین ها معمولاً به صورت خوراکی برای درمان اضطراب تجویز می شوند. با این حال، گاهی اوقات لورازپام یا دیازپام ممکن است به صورت داخل وریدی برای درمان حملات پانیک تجویز شود. شورای جهانی اضطراب، بنزودیازپین‌ها را برای درمان طولانی‌مدت اضطراب توصیه نمی‌کند به دلیل طیفی از مشکلات مرتبط با مصرف طولانی‌مدت از جمله تحمل، اختلال روانی حرکتی، اختلالات شناختی و حافظه، وابستگی فیزیکی و سندرم ترک بنزودیازپین پس از قطع مصرف بنزودیازپین ها. علیرغم تمرکز فزاینده بر روی استفاده از داروهای ضد افسردگی و سایر عوامل برای درمان اضطراب، بنزودیازپین ها به دلیل اثربخشی قوی، شروع سریع اثر درمانی و عموماً نمایه عوارض جانبی مطلوب، به عنوان پایه اصلی درمان دارویی ضد اضطراب باقی مانده اند. به نظر می رسد الگوهای درمانی داروهای روانگردان در دهه گذشته ثابت مانده است و بنزودیازپین ها رایج ترین داروی مورد استفاده برای اختلال هراس هستند. بسیاری از افرادی که به الکل معتاد هستند یا بنزودیازپین‌های تجویز می‌شوند، وقتی برایشان توضیح داده می‌شود، انتخابی بین بیماری روانی ناخوشایند یا ترک و بهبودی از علائم خود دارند، تصمیم می‌گیرند که الکل یا بنزودیازپین‌های خود را ترک کنند. با این حال، علائم ممکن است به طور موقت در طول ترک الکل یا ترک بنزودیازپین بدتر شوند.

 عوامل روانی در اختلال اضطراب اجتماعی 

تحقیقات نقش باورهای منفی «هسته ای» یا «بدون قید و شرط» (مثلاً «من ناتوان هستم») و باورهای «شرطی» را به سطح نزدیک‌تر نشان داده‌اند (مثلاً «اگر خودم را نشان دهم، طرد می‌شوم»). تصور می‌شود که آنها بر اساس شخصیت و تجربیات نامطلوب ایجاد می‌شوند و زمانی فعال می‌شوند که فرد احساس خطر کند. تحقیقات اخیر همچنین نشان داده است که باورهای مشروط نیز ممکن است در بازی وجود داشته باشند (به عنوان مثال، "اگر مردم ببینند که من مضطرب هستم، آنها فکر می کنند که من ضعیف هستم"). یک عامل ثانویه، پنهان‌کاری است که شامل پنهان کردن بیان اضطراب یا باورهای زیربنایی آن می‌شود. یک خط کار به طور خاص بر نقش کلیدی نگرانی‌های خودارائه‌ای متمرکز شده است. حالت های اضطراب ناشی از آن به عنوان تداخل با عملکرد اجتماعی و توانایی تمرکز بر تعامل در نظر گرفته می شود که به نوبه خود مشکلات اجتماعی بیشتری ایجاد می کند که طرحواره منفی را تقویت می کند. همچنین بر تمرکز زیاد و نگرانی در مورد خود علائم اضطراب و اینکه چگونه ممکن است برای دیگران ظاهر شوند، برجسته شده است. یک مدل مشابه بر ایجاد یک بازنمایی ذهنی تحریف شده از خود و احتمال و پیامدهای ارزیابی منفی و استانداردهای عملکردی که دیگران دارند، بیش از حد برآورد می‌کند. چنین مدل‌های رفتاری-شناختی نقش خاطرات مغرضانه گذشته و فرآیندهای نشخوار فکری پس از یک رویداد و پیش‌بینی ترسناک قبل از آن را در نظر می‌گیرند. مطالعات همچنین نقش اجتناب ظریف و عوامل دفاعی را برجسته کرده‌اند و نشان داده‌اند که چگونه تلاش برای اجتناب از ارزیابی‌های منفی ترسناک یا استفاده از «رفتارهای ایمنی» (کلارک و ولز، 1995) می‌تواند تعامل اجتماعی را دشوارتر و اضطراب را در درازمدت بدتر کند.  این کار در توسعه درمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب اجتماعی تأثیرگذار بوده است که نشان داده شده است که اثربخشی دارد.

انتقال دهنده های عصبی در اضطراب اجتماعی 

 جامعه پذیری ارتباط نزدیکی با انتقال عصبی دوپامینرژیک دارد. در یک مطالعه در سال 2011، یک رابطه مستقیم بین وضعیت اجتماعی داوطلبان و میل پیوندی گیرنده‌های دوپامین D2/3 در جسم مخطط یافت شد. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که گیرنده‌های دوپامین D2 در جسم مخطط افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی کمتر از گروه کنترل است. برخی از تحقیقات دیگر یک ناهنجاری را در تراکم ناقل دوپامین در جسم مخطط افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی نشان می‌دهند. با این حال، برخی از محققان نتوانسته‌اند یافته‌های قبلی شواهد ناهنجاری دوپامین در اختلال اضطراب اجتماعی را تکرار کنند. مطالعات شیوع بالایی از اضطراب اجتماعی را در بیماری پارکینسون و اسکیزوفرنی نشان داده‌اند. در یک مطالعه اخیر، فوبیای اجتماعی در 50٪ از بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون تشخیص داده شد. محققان دیگر علائم فوبی اجتماعی را در بیماران تحت درمان با آنتاگونیست های دوپامین مانند هالوپریدول یافته اند و بر نقش انتقال عصبی دوپامین در اختلال اضطراب اجتماعی تأکید می کنند. برخی شواهد به این احتمال اشاره می‌کنند که اختلال اضطراب اجتماعی شامل کاهش پیوند گیرنده سروتونین است. یک مطالعه اخیر افزایش اتصال ناقل سروتونین را در بیمارانی که داروی روان‌گردان ساده‌ای دارند و دارای اختلال اضطراب اجتماعی فراگیر هستند، گزارش می‌کند. اگرچه شواهد کمی از ناهنجاری در انتقال عصبی سروتونین وجود دارد، اثربخشی محدود داروهایی که بر سطح سروتونین تأثیر می‌گذارند ممکن است نقش این مسیر را نشان دهد. پاروکستین، سرترالین و فلووکسامین سه SSRI هستند که توسط FDA برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی تایید شده اند. برخی از محققان معتقدند که SSRI ها فعالیت آمیگدال را کاهش می دهند. همچنین تمرکز فزاینده ای بر سایر فرستنده های کاندید وجود دارد، به عنوان مثال. نوراپی نفرین و گلوتامات، که ممکن است در اختلال اضطراب اجتماعی بیش از حد فعال باشند، و انتقال دهنده مهاری GABA، که ممکن است در تالاموس کم فعال باشد.

مناطق مغز در اضطراب اجتماعی  (SAD)

  آمیگدال بخشی از سیستم لیمبیک است که با شناخت ترس و یادگیری هیجانی مرتبط است. مشخص شده است که افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی دارای آمیگدال بیش از حد حساس هستند. برای مثال در رابطه با نشانه‌های تهدید اجتماعی (مثلاً ارزیابی منفی درک شده توسط شخص دیگر)، چهره‌های عصبانی یا خصمانه، و در حالی که منتظر سخنرانی هستند. تحقیقات اخیر همچنین نشان داده است که ناحیه دیگری از مغز، قشر کمربندی قدامی، که قبلاً درگیر تجربه درد فیزیکی شناخته شده بود، به نظر می‌رسد در تجربه «درد اجتماعی» نیز دخیل باشد،. درک طرد گروهی. تحقیقات اخیر همچنین نقش قوی قشر جلوی مغز، به ویژه قسمت پشتی جانبی آن را در حفظ سوگیری های شناختی درگیر در SAD برجسته کرده است. یک متاآنالیز در سال 2007 همچنین نشان داد که افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیش فعالی در ناحیه آمیگدال و جزیره جزیره دارند که اغلب با ترس و پردازش هیجانی منفی مرتبط است.
[10/17, 8:23 AM] Dr. Mosazadeh: تشخیص ‌SAD

 اختلال اضطراب اجتماعی را به عنوان ترس یا اضطراب بارز یا شدید از موقعیت های اجتماعی که در آن فرد ممکن است توسط دیگران مورد بررسی قرار گیرد، تعریف می کند.

معیارهای تشخیصی DSM-5 با ویژگی های تشخیصی: 

۱. ترس یا اضطراب مشخص در مورد یک یا چند موقعیت اجتماعی که در آن فرد در معرض بررسی احتمالی دیگران است. به عنوان مثال می توان به تعاملات اجتماعی (مانند گفت و گو، ملاقات با افراد ناآشنا)، مشاهده شدن (مثلاً خوردن یا نوشیدن) و اجرا در مقابل دیگران (مثلاً سخنرانی) اشاره کرد. توجه: در کودکان، اضطراب باید در محیط‌های همسالان اتفاق بیفتد و نه فقط در هنگام تعامل با بزرگسالان. 

۲. فرد می‌ترسد که به گونه‌ای عمل کند یا علائم اضطرابی را نشان دهد که ارزیابی منفی شود (یعنی تحقیرآمیز یا شرم‌آور باشد: منجر به طرد یا توهین به دیگران خواهد شد). هنگامی که فرد در معرض چنین موقعیت های اجتماعی قرار می گیرد، می ترسد که مورد ارزیابی منفی قرار گیرد.

۳.  فرد نگران است که او را مضطرب، ضعیف، دیوانه، احمق، کسل کننده، ترساننده، کثیف یا دوست نداشتنی ارزیابی کنند. فرد از این می ترسد که به شیوه ای خاص عمل کند یا ظاهر شود یا علائم اضطرابی مانند سرخ شدن، لرزش، عرق کردن، تلو تلو خوردن روی حرف های خود یا خیره شدن را نشان دهد که توسط دیگران ارزیابی منفی می شود. موقعیت های اجتماعی تقریباً همیشه باعث تحریک می شود. ترس یا اضطراب بنابراین، فردی که فقط گهگاه در موقعیت(های) اجتماعی مضطرب می شود، مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی تشخیص داده نمی شود. توجه: در کودکان، ترس یا اضطراب ممکن است با گریه، عصبانیت، یخ زدن، چسبیدن، کوچک شدن یا ناتوانی در صحبت کردن در موقعیت های اجتماعی بیان شود.

۴.  از موقعیت های اجتماعی اجتناب می شود. 

۵. متناوباً، موقعیت‌ها با ترس یا اضطراب شدید تحمل می‌شوند. ترس یا اضطراب با تهدید واقعی ناشی از موقعیت اجتماعی و بافت اجتماعی-فرهنگی تناسبی ندارد. ترس یا اضطراب با خطر واقعی ارزیابی منفی یا عواقب چنین ارزیابی منفی تناسبی ندارد. گاهی اوقات، اضطراب ممکن است بیش از حد قضاوت نشود، زیرا به یک خطر واقعی مرتبط است (مثلاً مورد آزار و اذیت یا عذاب دیگران قرار گرفتن). با این حال، افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی اغلب پیامدهای منفی موقعیت های اجتماعی را بیش از حد ارزیابی می کنند و بنابراین قضاوت نامتناسب بودن توسط پزشک انجام می شود.

۶. ترس، اضطراب یا اجتناب مداوم است و معمولاً ۶ ماه یا بیشتر طول می کشد. این آستانه طول مدت کمک می کند تا اختلال را از ترس های اجتماعی گذرا که به ویژه در بین کودکان و در جامعه رایج است، تشخیص دهد. با این حال، معیار مدت زمان باید به عنوان یک راهنمای کلی با درجاتی از انعطاف پذیری مورد استفاده قرار گیرد.

۷.  ترس، اضطراب یا اجتناب باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه بالینی در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکرد می شود.  ترس، اضطراب و اجتناب باید به طور قابل توجهی با روال عادی، عملکرد شغلی یا تحصیلی، یا فعالیت‌ها یا روابط اجتماعی فرد تداخل داشته باشد، یا باید باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه‌های مهم عملکرد شود. به عنوان مثال، فردی که از صحبت کردن در جمع می ترسد، اگر این فعالیت به طور معمول در محل کار یا در کلاس درس با آن مواجه نشود، و اگر فرد به طور قابل توجهی از آن ناراحت نباشد، تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی دریافت نمی کند. با این حال، اگر فردی به دلیل علائم اضطراب اجتماعی از شغل یا تحصیلی که واقعاً می‌خواهد اجتناب کند یا از او کنار گذاشته شود، این معیار رعایت می‌شود. 

۸. ترس، اضطراب یا اجتناب قابل انتساب به اثرات فیزیولوژیکی یک ماده نیست (مثلاً. ، یک ماده اعتیادآور، یک دارو) یا یک وضعیت پزشکی دیگر. 

۹. ترس، اضطراب یا اجتناب با علائم یک اختلال روانی دیگر، مانند اختلال هراس، اختلال بدشکلی بدن، یا اختلال طیف اوتیسم بهتر توضیح داده نمی شود. (به عنوان مثال، بیماری پارکینسون، چاقی، تغییر شکل ناشی از سوختگی یا جراحت) وجود دارد، ترس، اضطراب یا اجتناب به وضوح ارتباطی ندارد یا بیش از حد است.

۱۰.  اگر ترس محدود به صحبت کردن یا اجرای عمومی باشد، فقط اختلال اضطراب اجتماعی مربوط به عملکرد است.

 تشخیص افتراقی

  معیارهای DSM-IV بیان می‌کردند که اگر علائم او با یکی از اختلالات طیف اوتیسم مانند اوتیسم و ​​سندرم آسپرگر بهتر توضیح داده شود، نمی‌تواند تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی را دریافت کند. به دلیل رابطه نزدیک و  همپوشانی علایم آن، درمان افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی ممکن است به درک ارتباط اساسی با سایر اختلالات روانی کمک کند. اختلال اضطراب اجتماعی اغلب با اختلال دوقطبی و اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) مرتبط است و برخی معتقدند که این اختلال در یک گرایش زیربنایی سیکلوتیمیک-اضطراب-حساس مشترک است. وقوع همزمان ADHD و فوبیای اجتماعی بسیار زیاد است، به خصوص زمانی که علائم کندی شناختی وجود داشته باشد.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات