پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

چطور با خشم خود مقابله کنیم

کنترل خشم به سبک زیر روشی کاملا ساده است ولی اثری فوق العاده دارد زیرا این روش ها در سراسر دنیا مورد استفاده هستند و مورد تایید قرار گرفته اند.

روشهای کنترل خشم کنترل خشم به سبک زیر روشی کاملا ساده است ولی اثری فوق العاده دارد زیرا این روش ها در سراسر دنیا مورد استفاده هستند و مورد تایید قرار گرفته اند. عصبانیت یکی از واکنش های هیجانی اصلی انسان است و گاهی هشدار دهنده خوبی است که همه چیز در زندگی ما خوب نیست و خطری ما را تهدید می کند. گاهی موارد خشم "حق" انسان است که احساسش کنید. خشم حس انسان را از عدالت و مسئولیت اجتماعی آگاه می کند و به ما کمک می کند تا به همدیگر انگیزه کافی دهیم تا مسئولیت پذیر شده رفتاری انسانی تر و اخلاقی تر با دیگران داشته باشیم. خشم می تواند برای انگیزه دادن به مردم برای افزایش همدردی موثر باشد. مراحل زیر به شما کمک می کنند تا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید با استفاده از خشم به محرکهای آزارنده پاسخ دهید و آیا واکنش خشم آلود به بهترین شکل به شما کمک خواهد کرد یا باعث ایجاد دردسرهای جدید در زندگی خواهد شد. پس برای کنترل خشم به روشهای زیر دقت کنید.
مرحله اول. علت خشم خود را شناسایی کنیدچه چیزی دکمه عصبانیت و خشم شما را فشار می دهد؟ موارد زیر میتوانند خشم را شروع کنند:
وقتی خسته هستید، هنگامی که ناراحت هستید، وقتی شب خوب نخوابیده اید، وقتی کسی با شما رفتار گستاخانه ای انجام داده است؟عوامل خارجی خشم مانند دوست بی ادب و عوامل داخلی مانند خستگی وجود دارند که خشم را آغاز می کنند . لازم است از این محرک ها آگاه شوید تا متوجه شوید چه شرایطی شما را به وضعیت خشم عصبانیت می فرستند. این مرحله اول مستلزم این است که تا حدی از آنچه در حال رخ دادن است آگاه باشید و تشخیص دهید که چه چیز هایی خشم و عصبانیت شما آغاز کرده و یا تشدید می کند و چه عواملی خشم شما را خاموش می کند و یا کاهش می دهد.

وقتی انگیزه خود را از عصبانی شدن تشخیص دادید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به شکل منفی و به خشم واکنش نشان دهید یا خیر ؛ اگر نخواهید با خشم پاسخ دهید باید یک جایگزین برای عصبانیتتان داشته باشید. برای کاهش میتوانید ذهن شما روی چیزی مثبت تر متمرکز کنید.

 


مرحله دوم. تجربیات خود را تغییر دهید


تجربه خشم زا را به شکلی جدید که خشم زا نیست تفسیر کنید. یاد بگیرید که اهمیت چیزهایی را که در آنها استرس دارید، عصبانی می شوید یا ناراحت می شوید را با دیدی متفاوت در چارچوبی جدید، تغییر دهید و به حداقل برسانید.
مراقب گفتگوهای منفی در ذهن خود باشیداین تفکر منفی و تفسیر بدبینانه است که منجر به طغیان های خشم و عصبانیت می شود. اغلب اوقات وقتی چیزی اتفاق می افتد که شما را ناراحت میکند، ممکن است پس از مدتی که به آن دوباره فکر می کنید دیگر مسئله عصبانی کننده ای برایتان نباشد. به مثال زیر دقت کنید.
شما به مرکز خریدی وارد می شوید و در پارکینگ فرد دیگری، ناگهان فضایی را که انتخاب کرده اید را اشغال می کند. شاید با خود بگویید چه بی ادب! دوست دارید چیزی به راننده بی ادب بگویید، اما چون اینگونه آدمها کمی ترسناک به نظر می رسند، در تمام مدت زمانی که از این "بی عدالتی" عصبانی هستید و احساس خشم دارید به کارهای خود ادامه می دهید و معمولا چیزی نمی‌گویید. سپس حواس شما از چیزهایی که می خواهید به آن فرد بگویید ، پرت می شود و فراموش می کنید که وسایل مورد نیاز فرزندتان را از فروشگاه بخرید! وقتی فرزندتان را می بینید و واقعیت را به او می گویید گریه می کند و می گوید که چه قدر پدر یا مادری بدی هستید. سپس فردی را که جای پارک شما را گرفت و این مشکلات را ایجاد کرد را سرزنش می کنید سپس یکی از اعضاء خانواده می آید و کار دیگری انجام می دهد که شما را ناراحت می کند و اینجاست که خشم منفجر می شود.

اگر گفتگوی درونی خود را که در محوطه پارکینگ در ذهنتان انجام دادید را تغییر دهید، این چرخه می تواند معکوس شود. مثلا این گونه فکر کنید: مردم مشکلات گاهی مشکلات روانی دارند و بی ادبی می کنند، و آن شخص جای پارک مرا ندید و یا وانمود کرد که ندیده است. مجبور نیستم به او اجازه دهم روز مرا خراب کند بنابراین از او میخواهم که حق من را رعایت کند و یا اینکه در جای دیگری پارک کنم به خود بگویم بله،این آزار دهنده است، اما آنقدر ارزش ندارد مسائل مهم زندگی مرا خراب کند."نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات