پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

افسردگی فصلی، علائم و درمان

افسردگی فصلی فقط در برخی از فصول سال رخ می‌دهد

افسردگی فصلی نوعی اختلال خلقی است و علائم آن شبیه همان افسردگی معمولی است ولی افسردگی فصلی فقط در برخی از فصول سال رخ می‌دهد و با تغییر فصل ناپدید میشود. این افسردگی معمولا در اواخر پاییز و اوایل زمستان آغاز می‌شود و با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان ناپدید میشود. البته افسردگی فصلی در ماه‌های تابستانی هم شاید رخ بدهد، اما شیوع آن در تابستان کمتر از ماه‌های زمستان است.افسردگی فصلی اکثرا به‌ عنوان اختلالی جداگانه از انواع دیگر افسردگی طبقه بندی نمی‌شود. افسردگی فصلی، مدلی از افسردگی است که در فصول خاصی اتفاق می افتد و در واقع الگویی تکرارشونده دارد. برای تشخیص افسردگی فصلی، لازم است افراد حداقل به مدت ۲ سال نشانه‌های کامل افسردگی را در فصل‌های خاصی (زمستان یا تابستان) داشته باشند و این علایم فقط در آن فصول تکرار شوند.


علائم افسردگی غیرفصلی چیست؟

بسیاری از مردم علایم افسردگی را می‌شناسند ولی هر تغییری در خلق‌ و خو نشان دهنده افسردگی نیست اما به‌طور کلی افراد افسرده علایم زیر را دارند:

۱. ناراحتی و بی‌حوصلگی
۲. ناامیدی یا بی‌ارزشی
۳. کاهش انرژی بدنی
۴. علاقه و اشتیاق‌ نسبت به فعالیت‌هایی که قبلا مورد علاقه‌شان بوده است.
۵. اختلال خواب
۶. تغییر در اشتها و وزن بدن‌‌
۷. تنبلی یا آشفتگی ذهنی
۸. اختلال در تمرکز
۹. به‌طور مکرر به مرگ یا خودکشی فکر می‌کنند.


اگر نشانه‌های افسردگی فصلی را با افسردگی غیرفصلی مقایسه کنید، می‌بینید که تقریبا همان نشانه‌ها در هر دو وجود دارند. افرادی که در ماه‌های زمستانی دچار افسردگی می‌شوند، اغلب نشانه‌های زیر را دارند:

۱‌. کاهش انرژی بدن؛
۲. زیاد خوابیدن؛
۳. پرخوری و چاقی
۴. علاقه زیاد به خوردن کربوهیدرات و مواد نشاسته ای مانند ماکارونی، ذرت، نوشابه و نظایر آنها.
۵. منزوی شدن از جامعه.نشانه‌های افسردگی فصلی در ماه‌های تابستانی

۱. کاهش اشتها که با کاهش وزن همراه است؛
۲. بی‌خوابی
۲. آشفتگی
۳. بی‌قراری
۴. اضطراب و پریشانی
۵. رفتار خشونت‌آمیز.
عواملی که میتواند خطر ابتلا به افسردگی فصلی را افزایش بدهند عبارتند از:
۱. زنان چهار برابر بیشتر از مردان دچار افسردگی فصلی می‌شوند.
۲. افرادی که در فاصله‌ی دورتری از خط استوا زندگی می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به افسردگی فصلی هستند. تعداد مبتلایان به افسردگی فصلی در شمال آمریکا و کانادا نسبت به آمریکای لاتین ۹ برابر است.
۳. کسانی که در خانواده‌شان سابقه‌ افسردگی وجود دارد، بیشتر از دیگران خطر ابتلا به افسردگی فصلی را دارند.
اختلال دوقطبی: افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به افسردگی فصلی هستند. در این وضعیت علائم افسردگی در فصول خاصی تشدید می‌شود.
۴. احتمال ابتلا به افسردگی فصلی در جوانان نسبت به سالمندان بیشتر است. این اختلال حتی در کودکان و نوجوانان نیز اتفاق می افتد.علل اختلال افسردگی فصلی عبارتند از:

افرادی که به افسردگی فصلی مبتلا هستند، احتمالا در تنظیم سروتونین در بدنشان مشکل دارند. سروتونین انتقال‌دهنده‌ عصبی مهمی است که در تنظیم خلق‌وخوی افراد تاثیر جدی دارد. مقدار پروتئین انتقال‌دهنده‌ سروتونین در بدن افراد مبتلا به افسردگی فصلی، در ماه‌های زمستان پنج درصد بیشتر از ماه‌های تابستان است. افزایش پروتئین انتقال‌دهنده‌ سروتونین باعث میگرد سروتونین به این پروتئین متصل شود و مقدارش در سیناپس‌های عصبی کاهش یابد و درنتیجه افسردگی ایجاد می‌شود.


گاهی در بدن افراد مبتلا به افسردگی فصلی بیش از حد هورمون ملاتونین تولید میشود. ملاتونین هورمونی است که خواب را تنظیم می‌کند و ترشح آن در تاریکی افزایش می‌یابد. از آنجا که شب‌ها در زمستان طولانی‌تر هستند، ملاتونین بیشتری در بدن تولید می‌شود که به خواب‌آلودگی و بی‌حالی می‌انجامد. به همین دلیل است که معمولا افراد مبتلا به افسردگی فصلی، خواب‌آلودی و کسلی دارند.


در افراد مبتلا به افسردگی فصلی کمبود ویتامین دی نیز دیده میشود. ویتامین دی، نقش مهمی در فعالیت سروتونین دارد. بنابراین کمبود ویتامین دی میتواند با علائم بالینی قابل توجهی از افسردگی فصلی مرتبط باشد.


درمان اختلال افسردگی فصلی

برای درمان افسردگی فصلی چهار درمان اصلی داریم:

۱. دارودرمانی
۲. نوردرمانی
۳. روان‌درمانی
۴. مصرف مکمل ویتامین دی.

این درمان‌ها ممکن است گاهی به تنهایی انجام شوند یا از ترکیبی از آنها استفاده شود.


الف. درمان دارویی

داروهایی موسوم به بازدارنده‌های بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی استفاده میشوند در درمان اختلال افسردگی فصلی هم مؤثر هستند. سازمان غذا و داروی آمریکا به‌جز این داروها، داروی بوپروپیون یا ولبان را نیز برای درمان این نوع افسردگی تأیید کرده است. ولی هرگز بدون مشورت با پزشک از این داروها یا هیچ داروی دیگری استفاده نکنید. همانند دیگر داروها، این بازدارنده‌ها نیز عوارض جانبی خطرناکی دارند. پزشک شما با توجه به شرایط‌تان، داروی مناسب را برای‌تان تجویز کرده و عوارض جانبی داروها را کنترل می کند.


ب. نوردرمانی

نور درمانی به این شکل است که فرد برای جبران نور آفتاب که در ماه‌های پاییز و زمستان کاهش می‌یابد، در معرض لامپ نور مصنوعی درخشانی قرار می‌گیرد. نیاز است که بیمار هر روز ۲۰ تا ۶۰ دقیقه در مقابل این نور بنشیند و از ۱۰,۰۰۰ واحد نور فلورسنت سفید که از این لامپهای نورانی ساطع می‌شود، استفاده کند. با این کار، علائم افسردگی فصلی به‌طور قابل توجهی بهتر می‌ شوند. لامپهای نورانی معمولا فیلترهایی برای حذف کردن اشعه‌ فرابنفش دارند و نور آنها ۲۰ برابر بیشتر از نور عادی محیط داخلی منزل است. این کار لازم است از اوایل پاییز تا اوایل فصل بهار همه روز انجام شود.


ج. روان‌درمانی

رفتار درمانی شناختی نوعی روان‌درمانی است که در بهبود افسردگی فصلی مؤثر بوده است. این نوع درمان بر شناسایی افکار منفی و جایگزین کردن آنها با افکار مثبت و آموزش رفتارهای مناسب متکی است. در کنار این درمان از روشی بنام فعال‌سازی رفتاری نیز استفاده میشود. هدف از فعال‌سازی رفتاری این است که به فرد کمک کند فعالیت‌هایی را که برایش جذاب و لذت‌بخش هستند را شناسایی کرده و انجام دهد. به این ترتیب فرد می‌تواند روزهای زمستانی را به‌راحتی و بدون افسردگی طی کند.


د. استفاده از مکمل ویتامین دی

مصرف ویتامین دی به‌عنوان یک درمان موثر برای افسردگی فصلی نیست. دلیل استفاده از این ویتامین این است که سطح این ویتامین در مبتلایان به افسردگی فصلی، بسیار پایین است. کمبود این ویتامین معمولا به دلیل این است که در رژیم غذایی به اندازه‌ی کافی ویتامین D وجود ندارد و نیز بیمار به اندازه‌ مورد نیاز در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرد. فعلا شواهد متناقضی در مورد تأثیر ویتامین دی وجود دارد. برخی تحقیقات نشان دادند که مصرف ویتامین دی به اندازه‌ نوردرمانی مؤثر است، ولی برخی تحقیقات دیگر معلوم کردند که مصرف این ویتامین در بهبود افسردگی فصلی افراد هیچ اثری ندارد.

پژوهش‌هایی در مورد جلوگیری، تشخیص و درمان این نوع افسردگی در حال انجام است. هدف از انجام این مطالعات ، بررسی و مطالعه‌ بیماران و پیگیری آنها در دوره‌های آزمایشی برای کشف داروها و روش‌های درمانی مؤثر است. این تحقیقات در آینده به یافتن شیوه‌های مؤثرتری برای درمان افسردگی، از جمله افسردگی فصلی منجر خواهد شد.

 نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات