پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اختلال اظطراب اجتماعی را بشناسید

اختلال ارتباط اجتماع با اختلال اساسی در استفاده اجتماعی از زبان و ارتباطات معلوم می گردد

ملاک های تشخیصی اختلال ارتباط اجتماعی در DSM5

مشکلات دائمی در ارتباط کلامی و غیرکلامی با مردم که با تمام موارد زیر آشکار است

۱. نقصهایی در ارتباط گرفتن برای اهداف اجتماعی، مثل احوال پرسی و خوش آمدگویی، مبادله اطلاعات، به روشی که مناسب با موقعیت اجتماعی باشد.
۲. مشکل برای تغییر دادن ارتباط برای متناسب شدن با موقعیت یا نیازهای مخاطب مانند صحبت کردن با معلم به صورت متفاوت با همبازی، گفتگو با کودکان به شکل متفاوت با بزرگسالان، و ممانعت از استفاده کردن از زبان خیلی رسمی.
۳. اختلال در پیروی کردن از قواعد گفتگو یا داستان گویی، مانند مراعات کردن نحوه به کارگیری علایم کلامی و غیرکلامی برای تنظیم کردن ارتباط با دیگران.
۴. مشکل در فهمیدن مطالبی که آشکار بیان شده اند مانند ارجاع دادن ها و معانی بی دقت یا مبهم زبان مانند اصطلاحات، شوخی ها ، استعاره ها، معانی متعددی که برای تبیین به زمینه وابسته اند.
5. این نقصها باعث محدودیت های کارکردی در ارتباط موثر، اختلال در مشارکت اجتماعی مشکلاتی در روابط اجتماعی، افت تحصیلی، یا مشکلات شغلی، به صورت فردی یا در هر گونه ارتباط می شوند.


آغاز علائم در اوایل کودکی است ولی ممکن است تا زمانی که الزامات ارتباط اجتماعی از توانایی های محدود فراتر نرفته باشد، کمبودها به طور کامل آشکار نشوند.  نشانه ها ناشی از بیماری جسمانی یا عصبی دیگر یا توانایی های کم در زمینه های ساختار کلمه و دستور زبان نیستند، و با اختلال طیف اوتیسم، ناتوانی عقلانی (اختلال عقلانی رشدی)، تأخیر کلی رشد، یا اختلال روانی دیگر بهتر توجیه نمی شوند.ویژگی های تشخیصی اختلال ارتباط اجتماعی

اختلال ارتباط اجتماع با اختلال اساسی در استفاده اجتماعی از زبان و ارتباطات معلوم می گردد که به شکل نقصهایی در درک کردن و اطاعت کردن از مقررات اجتماعی ارتباط کلامی و غیرکلامی در موقعیت های طبیعی، تغییر دادن زبان مطابق با نیازهای شنونده یا موقعیت، و پیروی کردن از قواعد گفتگو و داستان سرایی آشکار می شود. این کمبودها در ارتباط اجتماعی، به محدودیت های کارکردی در ارتباط موثر، برقرار کردن روابط اجتماعی، پیشرفت تحصیلی، یا عملکرد شغلی منجر می شوند. کمبودها با توانایی کم در زمینه های زبان ساختاری یا توانایی شناختی بهتر توجیه نمی شوند.
شایعترین خصوصیت اختلال اجتماعی اختلال در زبان است که با سابقه تأخیر در رسیدن به نقاط عطف زبان، و مشکلات زبان ساختاری قدیمی هرچند کنونی نیستند معلوم می گردد. ممکن است مبتلایان به کمبودهای ارتباط اجتماعی از ارتباطات اجتماعی دوری کنند. اختلال کمبود توجه بیش فعالی(ADHD)، مشکلات رفتاری، و اختلالات یادگیری خاص نیز در افراد مبتلا شایع تر از دیگران هستند.


نحوه شکل گیری این اختلال

از آنجایی که ارتباط اجتماعی به پیشرفت رشدی مناسب در ارتباط کلامی وابسته است، تشخیص دادن اختلال ارتباط اجتماعی در کودکان زیر ۴ سال کمیاب است. اکثر کودکان تا ۴ یا ۵ سالگی از توانایی های گفتار و زبان مناسب برخوردار میشوند تا معلوم کردن کمبودهای خاص در ارتباط اجتماعی ممکن شود. انواع خفیف تر این اختلال شاید تا اوایل نوجوانی که زبان و تعامل های اجتماعی پیچیده تر می شوند، تشخیص داده نشوند.

پیامدهای اختلال ارتباط اجتماعی مختلف است، برخی کودکان به مرور زمان به طور قابل ملاحظه ای بهتر می شوند، برخی از بیماران همچنان تا بزرگسالی اختلال دارند. حتی در کسانی که بهبودی زیادی دارند، نقصهای اولیه در شناختن کاربرد زبان می تواند اختلالات مداومی را در روابط اجتماعی با دیگران همچنین در فراگیری مهارت های اجتماعی و شغلی ، مانند بیان نوشتاری، ایجاد کنند.


عوامل خطر و پیش آگهیعوامل خطر ژنتیکی و فیزیولوژیک

 احتمالا وجود سابقه خانوادگی طیف اوتیسم، سایر اختلالات ارتباطی یا اختلال یادگیری خاص، خطر اختلال به ارتباط اجتماعی را افزایش می دهد.


تشخیص افتراقی


اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم، ملاحظه تشخیصی اصلی برای افرادی است که کمبودهای ارتباط اجتماعی را نشان می دهند. این دو اختلال را با وجود الگوهای رفتار، تمایلات، یا فعالیت های محدود و تکراری در طیف اوتیسم و عدم وجود آن در اختلال ارتباط اجتماعی افتراق داد. افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است فقط الگوهای رفتار، تمایلات، و فعالیت های محدود/تکراری را در اوایل دوره رشد نشان دهند، پس لازم است شرح حال کاملی گرفته شود. اگر تمایل محدود و رفتارهای تکراری در گذشته وجود داشته باشند، فقدان کنونی نشانه ها مانع از تشخیص اختلال طیف اوتیسم نخواهد شد. تشخیص اختلال ارتباط اجتماعی فقط زمانی داده میشود که در سابقه رشد نتوان دلایلی را برای الگوهای رفتار، تمایلات، یا فعالیت های محدود/تکراری آشکار کرد.اختلال کمبود توجه بیش فعالی

مبتلایان به ADHD میتوانند اختلالاتی در ارتباط اجتماعی ارتباط موثر، مشارکت اجتماعی، یا پیشرفت تحصیلی داشته باشند ولی کمبود توجه یا بیش فعالی یا تکانشگری را دارند.اختلال اضطراب اجتماعی

 نشانه های اختلال ارتباط اجتماعی با نشانه های اختلال ارتباط اجتناعی همپوشانی دارد. ویژگی افتراق دهنده، زمان شروع علائم است. در اختلال ارتباط اجتماعی بیمار هرگز ارتباط اجتماعی خوبی نداشته است ولی در اختلال اضطراب اجتماعی، مهارت های ارتباط اجتماعی به شکل مناسبی آموخته شده اند، ولی به علت اضطراب، ترس، یا ناراحتی از تعامل های اجتماعی، بکار گرفته نمی شوند.


ناتوانی عقلانی (اختلال عقلانی رشدی) و تأخیر کلی رشد

امکان دارد مهارت های ارتباط اجتماعی در افراد مبتلا به تأخیر کلی رشد یا ناتوانی عقلانی، ناقص باشند، اگر نقصهای ارتباط اجتماعی بیش از محدودیت های عقلانی باشند، تشخیص اختلال ارتباط اجتماعی داده میشود.


درمان

برای دارو از آموزش و رفتار درمانی استفاده میکنیم. در مواردی که خانواده در شکل گیری اختلال ارتباط اجتماعی نقش دارند از خانواده درمانی استفاده می کنیم.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات