پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

چطور کودک را تنبیه کنیم

تنبیه فقط هنگامی موثر قلمداد میشود که بروز رفتار نامناسب را کاهش دهد.

تنبیهی را انتخاب کنید که رفتار ناخواسته را کاهش دهد

تنبیه فقط هنگامی موثر قلمداد میشود که بروز رفتار نامناسب را کاهش دهد. در بسیاری از مواقع˓ کودکان را برای تنبیه به دفتر مدرسه می فرستند. ولی همان طور که انتظار می رود˓ نتیجه ای عاید نمی شود. دانش آموز از انجام تکالیف خودداری می کند و از منتظر ماندن در دفتر مدرسه لذت می برد˓ پس رفتارش با بی توجهی تقویت می شود. تنبیه بدنی˓ ایجاد محدودیت و گرفتن اسباب بازی ها یا امتیازات خاص (مانند تماشای کارتون) در صورتی «تنبیه» تلقی می شوند که موثر واقع شوند. برای نمونه˓ مایکل نه ساله را به خاطر کتک زدن خواهرش به اتاقش فرستادند. او در آنجا با کامپیوتر و اسباب بازی هایش مشغول بازی شد. وقتی مادرش به او گفت که می تواند از اتاق بیرون بیاید˓ در حال تماشای کارتون مورد علاقه اش بود. او حتی فراموش کرده بود که تنبیه شده است. به علاوه˓ وقتی از اتاق خارج شد˓ خواهرش را دوباره کتک زد تا باز به اتاقش فرستاده شود. پس نصیحت ما این است که نخست نتایج تنبیه را بررسی کنید. اگر رفتار هدف کاهش یافته بود˓ می توانید دوباره از آن تنبیه استفاده کنید. در غیر این صورت˓ تکرار آن تنبیه سودی ندارد و باید روش دیگری را بیازمایید.


در تنبیه زیاده روی نکنید

اگر بیش از حد از تنبیه استفاده کنید˓ کودک شما به آن عادت خواهد کرد و تنبیه تاثیر خود را به تدریج از دست خواهد داد. هر اقدامی – اگر هم موثر باشد – شامل ممنوع کردن تماشای تلویزیون˓ تنبیه های بدنی و غیره˓ با استفاده بیش از حد تضعیف می شود و اثر مورد نظر شما را ایجاد نخواهد کرد.


از تنبیه در کنار روش های مثبت استفاده کنید

وقتی تنبیه را به عنوان یک روش انتخاب می کنید˓ باید به کودک آموزش نیز بدهید. تنبیه به تنهایی رفتار خوب را به کودک نمی آموزد. برای تشویق کودک به انجام آن چه می خواهید˓باید تفهیمش کنید˓به او آموزش دهید و در صورت اصلاح رفتار مزبور˓پاداشی برایش در نظر بگیرید.

 اگر کودکتان را به خاطر دویدن به سمت خیابان تنبیه کردید˓ سپس باید روش عبور از خیابان را به او آموزش دهید. و در نهایت به خاطر منتظر ماندن در کنار خیابان یا عبور محتاطانه از خیابان˓ او را تحسین کنید. با این روش˓ تاثیر تنبیه بیشتر خواهد شد.


تنبیه را به تعویق نیندازید

اگر قصد تنبیه دارید˓ درست پس از رفتار ناپسندش این کار را انجام دهید. رفتار انسان را پی آمدهای بدون وقفه کنترل می کنند (این پی آمدها می توانند مثبت یا منفی باشند). پس صبر نکنید تا «بابا بیاد خونه». تا عصر یا فردا یا هفته بعد صبر نکنید. هر تنبیهی˓ اثرش را با گذشت زمان از دست می دهد و ممکن است کودک نتواند ارتباط تنبیه را با عمل ناپسندش درک کند.


همیشه پی آمدها را تشریح کنید

کودک باید بداند چه رفتاری شما را نارحت می کند و در صورت پافشاری در انجام آن˓ واکنش شما چه خواهد بود. تصمیم خود و پی آمدهای نادیده گرفتن آن عمل را به او بگویید.


ثابت قدم باشید

تنبیه موثر نه تنها یک تنبیه بدون وقفه است˓ بلکه تنبیهی است که برای کودک قابل پیش بینی باشد. تنبیه باید در تمام مواردی که آن رفتار ناپسند سر می زند˓ انجام شود اگر به کودکتان گفته اید که در صورت پرت کردن عروسکش˓ آن را ازاو خواهید گرفت˓ پس از هربار پرت کردن به وعده خود عمل کنید تا همیشه منتظر پی آمدهای رفتار ناپسند خود باشد.


الکی تهدید نکید

کودک را به تنبیهی که آن را انجام نمی دهید˓ تهدید نکنید. پیش از واکنش نشان دادن˓ دومین˓ سومین یا دوازدهمین فرصت را به او ندهید. همیشه به حرفی که می زنید عمل کنید و چیزی را که گفتید˓ جدی بگیرید. تهدیدهای پوچ و ناپایدار˓ به رفتارهای نادرستی می انجامند که تثبیت شده˓ دربرابر تغییر مقاوم تر می شوند.


برای اصلاح رفتار به کودک فرصت بدهید

هدف از تنبیه˓ اصلاح رفتار کودک است پس باید به او فرصت بدهید تا آموخته هایش را نشان دهد. اگر تنبیه طول بکشد ممکن است کودک فرصت پیدا نکند که رفتار خود را اصلاح کند. کودک دیر به خانه می آید˓ یا وقتی برای چندمین بار درخواست شما برای صرف شام توجهی نمی کند˓ ممکن عصبانی شوید و برای یک ماه به او اجازه بیرون رفتن از خانه را ندهید.

در این یک ماه او نمی تواند نشان دهد که زود به خانه برگشتن پس از بازی یا حضور به موقع در سر شام را آموخته است. او آن قدر از این تنبیه می رنجد که پنهانی از خانه خارج می شود یا مانند یک حیوان زندانی رفتار می کند. اما اگر تنبیه او چنین بود که می بایست برای دو روز˓ بلافاصله پس از تعطیل شدن از مدرسه به خانه می آمد˓ روز سوم فرصت می داشت تا اصلاح رفتار خود را نشان دهد و ظرف یک ماه اعتماد شما را جلب کند.


تنبیه بدنی باید کنترل شده و مختصر باشد

ما به عنوان یک اصل˓ تنبیه بدنی را توصیه نمی کنیم. اما موارد استثنایی نیزی وجود دارد. برای نمونه اگر کودک دوساله شما می خواهد یک سوزن را داخل پریز برق فرو کند˓ ممکن فریاد بزنید «نکن» و بعد بلافاصله سوزن را از او بگیرید و با دست ضربه کوچکی به پشت دستش بزنید. برای یک بچه کوچک˓ این روش بسیار مناسب تر از یک منطق بی سر و ته درباره خطرات الکتریسیته است.

روش موثردیگراین است که دست بچه را در حالی که موکدا او را از عملی نهی می کنید بگیرید. ارزش این روش در مواردی است که ممکن است از کوره در بروید و کودک را به شدت کتک بزنید. هرگز هنگام عصبانیت از تنبیه بدنی استفاده نکنید. اگر می خواهید این روش را به کار بگیرید˓ بهتر است به جای یک واکنش احساسی و هیجانی˓ به یک اقدام سنجیده دست بزنید.به این معنی که عمل شما باید هدفمند˓ مختصر و کنترل شده باشد.

 ما معتقدیم که محدودیت های خارجی تنبیه بدنی باید در حد یک ضربه کوچک به پشت دست یا به کفل کودک باشد˓ آن هم با کف دست. هر تنبیهی بیش از این˓ می تواند خطرناک و زیانبار باشد. هرگز برای تنبیه از ترکه˓ کمربند˓ خط کش و امثال آن استفاده نکنید.

 سعی کنید به جای تنبیه بدنی از روش های نظیر محروم کردن موقتی˓ تصحیح بیش از حد و اشکال دیگر تنبیه نظیر محدود کردن و گرفتن برخی امتیازات استفاده کنید. یادتان باشد بهترین روش های تربیتی عبارتند از: پی آمدهای مثبت و منفی که برای تغییر یک رفتار˓ طراحی و اجرا شده اند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات