پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

کمک کردن به فرد دارای اعتیاد

این امر که وقت بگذارید تا شخص مورد نظر خود را تشویق کنید تا از کسی یا کلینیکی کمک بگیرد بسیار مهم است

چطور به شخصی که دارای اعتیاد است کمک کنیم؟

 کمک کردن به عزیزی که دارای مشکل اعتیاد به مواد مخدر یا الکل است، معمولا یک پروسه ی طولانی و ناراحت کننده است. برخی از اوقات، این امر که چشم پوشی کردن از ماجرا می تواند راه حل بسیار راحت تری باشد، می تواند بسیار ناراحت کننده و خسته کننده باشد. اما باید بدانید که نادیده گرفتن و مخفی کردن ماجرا می تواند برای شما، خانواده تان و فرد مورد نظر شما بسیار زیان بار تر و مشکل ساز تر باشد. اگر چه ممکن است این کار بسیار سخت باشد، اما این امر که وقت بگذارید تا شخص مورد نظر خود را تشویق کنید تا از کسی یا کلینیکی کمک بگیرد بسیار مهم است.

درک کردن اعتیاد به مواد

افراد ممکن است به دلایل مختلفی  شروع به مصرف مواد مخدر کنند. برخی از آنها ممکن است از روی کنجکاوی، گذراندن اوقات خوش، به دلیل اینکه دوستانشان مصرف می کنند، افزایش عملکرد ورزشی، از بین بردن درد های فیزیکی، جبران و فراموشی ضربات احساسی و غیره می باشد. استفاده از مواد مخدر به طور خود به خود منجر به سوء مصرف نمی شود، و معمولا مشخص کردن زمانی که استفاده معمول از آن به سوء مصرف تبدیل شده است کار دشواری می باشد.

به طور معمول، هنگامی که صحبت از اعتیاد به مواد مخدر در میان باشد، دوره ی مصرف فرد مورد نظر کمتر مطرح است و مسئله ی مهم تر دلیل استفاده ی افراد از مواد مخدر و تبعات مصرف آن می باشد. به عنوان مثال، اگر استفاده از مواد مخدر باعث به وجود آمدن مشکلاتی در زندگی شما می شود، مانند از دست دادن کاری که دارید، یا لکه دار شدن روابطتان، شما احتمالا دچار مشکل سوء مصرف مواد می باشید.

آنچه باید بدانید این است که همه ی افراد به یک صورت و شبیه به هم دچار اعتیاد به مواد مخدر نمی شوند، و احتمال اینکه شخصی به مواد مخدر معتاد شود از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد.

فاکتور هایی که می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به اعتیاد شود شامل موارد زیر می باشد:

 • داشتن سابقه ی اعتیاد به در خانواده فرد
 • مشکلات و ضربات احساسی نظیر نادیده گرفته شدن یا سوء استفاده
 • داشتن اختلالات روانی نظیر انواع اختلالات اضطرابی یا افسردگی
 • نوع یا طریقه مصرف مواد (تزیق یا کشیدن مواد می تواند احتمال اعتیاد را افزایش دهد)
 • استفاده از مواد در سنین پایین

کمک کردن به شخص دارای اعتیاد

کمک کردن به شخصی که دارای اعتیاد است آسان نیست، و هیچگونه فرمول جادویی برای اینکه فرد را یکباره وادار به ترک کردن کنید وجود ندارد. با این حال، در این قسمت ما پیشنهاداتی درباره اینکه چطور به فردی کمک کنید تا از درمان استفاده کند برای شما آورده ایم که شامل موارد زیر می باشد:

اطلاعات خود درباره اعتیاد را افزایش دهید

داشتن اطلاعات یک امر مهم است. به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد شما آنچه که می دانید را مشاهده خواهید کرد. تا زمانی که درباره اعتیاد و علائم آن اطلاعات نداشته باشید، به راحتی ممکن است نشانه هایی که رو به رو شما قرار دارند را نبینید و از دست بدهید.

اعتیاد امری پیچیده است و اگر شما در حال حاضر همه چیز را درباره آن ندانید، هیچ اشکالی ندارد. اما اینکه وقت بگذارید و اطلاعاتی درباره بیماری فرد مورد نظرتان به دست آورید می تواند هم برای شما و هم برای او مفید باشد.

حمایت خود را ارائه کنید

افراد معتاد معمولا درک نمی کنند که دوستان و خانواده های آنها چقدر آنها را دوست دارند. به فرد مورد نظر خود بگویید کهه چقدر او را دوست دارید و به او درباره نگرانی های خود بگویید، اما انتظار نداشته باشید که او فورا متحول شود و مصرف مواد را ترک کند. کافی است به آنها بگویید که قد دارید تا به آنها در مسیر ترک کردن کمک کنید.

آنها را تشویق کنید تا کمک بگیرند

همانند دیگر بیماری ها، هرچه اعتیاد سریعتر درمان شود بهتر است. اما از بهانه ها و دلیل هایی که آنها برای عدم ترک کردن و درمان شدن می آورند شوکه نشوید. درباره اهمیت درمان شدن با آنها صحبت کنید و بر آن پا فشاری کنید، اما کاری نکنید که آنها خجالت کشیده و احساس گناه کنند.

آنها را همراهی کنید

هنگامی که فرد مورد نظر شما تصمیم می گیرد که وارد دوران درمان شود، نقش شما بیش از قبل اهمیت خواهد داشت و شما باید حتما در کنار آنها حضور داشته باشید و آنها را همراه کنید. سعی کنید حمایت خود از آنها درباره شرکت در دوره های درمان، ملاقات ها و گروه های درمانی را ادامه دهید. سعی کنید تا شما آن سیستم حمایتی که آنها نیاز دارند باشید و به آنها نشان دهید که در تک تک قدم هایشان در کنارشان هستید.

هنگام صحبت کردن درباره اعتیاد از چه چیز هایی پرهیز کنیم

هنگامی که با فرد مورد نظر خود درباره درمان و اعتیادشان صحبت می کنید، مسائلی وجود دارد که باید از آنها پرهیز کنید. این مسائل شامل موارد زیر می باشند:

 • سخنرانی کردن، تهدید کردن یا صحبت های اخلاقی با فرد مورد نظر
 • خواهش کردن و التماس کردن، چرا که ممکن است احساس گناه را در فرد افزایش دهد و باعث افزایش مصرف موارد شود.
 • دروغ گفتن و بهانه آوردن برای رفتار آنها.
 • رفع کردن مسئولیت های آنها. این کار باعث می شود تا با نتایج رفتار هایشان مواجه نشوند.
 • لاپوشانی کردن سوء مصرف آنها یا پول دادن به آنها برای مصرف مواد.
 • بحث کردن با فرد مورد نظر هنگام استفاده از مواد. در این زمان فرد به صحبت های شما توجه کافی را نخواهد داشت و صحبت های شما ممکن است نتیجه ی عکس داشته باشد.
 • احساس گناه یا مسئولیت برای رفتار آنها.

اگر احساس می کنید که یکی از عزیزان شما دچار اعتیاد به مواد مخدر شده است، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را تشویق کنید تا برای اعتیاد خود به دنبال درمان باشند. سعی کنید نقش حمایتی داشته باشید، اما باید به یاد داشته باشید که آنها قطعا برای رفتار های خود بهانه خواهند آورد. سعی کنید برای آنچه می خواهید محکم باشید و آنها را برای دریافت کمک دائما تشویق کنید. اگر چه این کار آسان نیست، اما این امر برای کمک کردن به آنها برای داشتن یک زندگی سالم و خوشحال بسیار مهم می باشد.

 

 

 نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات