پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

طبقه بندی اختلالات اضطرابی

اضطراب جدایی یک اضطراب مفرط و از نظر رشدی نامتناسب در مورد جدایی از خانه یا کسانی که نسبت به آنها دلبستگی دارد

طبقه بندی اختلالات اضطرابی

انواع اختلالات اضطرابی عبارتند از:
۱. اضطراب جدایی
۲. موتیسم انتخابی
۳. فوبی خاص
۴. اضطراب اجتماعی
۵. اختلال هراس
۶. اختلال اضطراب منتشر
۷.اختلال اضطراب ناشی از دارو یا مواد
۸. اضطراب ناشی از یک اختلال طبی دیگر
۹. اختلال اضطراب به گونه ای دیگر

اضطراب جدایی یک اضطراب مفرط و از نظر رشدی نامتناسب در مورد جدایی از خانه یا کسانی است که فرد نسبت به آنها دلبستگی دارد، و با علایمی نظیر جدایی از خانه یا فرد مورد دلبستگی، دلواپسی مستمر در مورد از دست دادن این فرد، امتناع و دودلی در رفتن به مدرسه به خاطر ترس از جدایی، دودلی در به خواب رفتن مگر نزدیک منبع وابستگی، کابوس های تکرار شونده با محتوای جدایی حداقل به مدت ۴ هفته و با شروع قبل از ۱۸ سالگی همراه است.

موتیسم انتخابی

ناتوانی مستمر در تکلم در موقعیت های اجتماعی خاص که در آن انتظار تکلم می رود نظیر مدرسه علی رغم تکلم در موقعیت های دیگر که موجب افت عملکرد تحصیلی یا شغلی شده و حداقل به مدت یک ماه دوام داشته باشد.

فوبی خاص

ترس بارز و مستمر و افراطی و غیرمنطقی از یک شی یا موقعیت مانند پرواز، حیوانات، بلندی و تزریق خون. فرد خودش متوجه افراطی بودن ترس خود بوده و از آن اجتناب می کند.

فوبی اجتماعی

فوبی اجتماعی ترس بارز و مستمر از یک یا چند موقعیت یا عملکرد اجتماعی است که در آن فرد با افراد ناآشنا مواجه است و در معرض توجه و نگاه آنها قرار دارد. این رویارویی به اضطراب منجر می شود فرد متوجه غیرمنطقی بودن ترس خود باشد.

حمله هراس

یک دوره مشخص ترس شدید و اضطراب با شروع ناگهانی که در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد و علایم زیر را دارد:

  • احساس مرگ قریب الوقوع
  •  تپش قلب و لرزش
  •  تعریق
  • احساس تنگی نفس و خفگی
  • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
  •  ترس از دست دادن کنترل یا ترس از دیوانه شدن
     

در اختلال هراس، حملات هراس غیرمنتظره، مکرر، بدون عامل محرک خارجی و نگرانی از وقوع حملات بیشتر است.


اختلال گذرهراسی پس از وقوع حمله هراس در مکان هایی که امکان خروج از آنها دشوار است، مانند بازارهای شلوغ مترو اتوبوس شایع تر است.

اختلال اضطراب منتشر

اضطراب و تشویش مفرط در اکثر اوقات به مدتی بیش از یک ماه با احساس عصبانیت، خستگی پذیری، تحریک پذیری و اختلال خواب است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات