پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

ملاک هایی شیدایی در کودکان

شیدایی یکی دیگر از مشکلات دوران نوجوانی است که همانند دیگر اختلالات روانی در میان خانواده ها دیده می شود.

شیدایی در کودکان

شیدایی یکی دیگر از مشکلات دوران نوجوانی است که همانند دیگر اختلالات روانی در میان خانواده ها دیده می شود. این اختلال دارای بعد های مختلفی می باشد که قصد داریم درباره هر یک از آنها در این مقاله توضیح دهیم.  چهار بعد هم شیدایی کودکان و نوجوانان عبارتند از:

  • سطح فعالیت
  • تحریک پذیری
  •  بلندپروازی
  • فزون خواهی

1- سطح فعالیت

 کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی بسیار فعال می شوند و در آنها، اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه نیز مشاهده می‌شود؛ از این رو ممکن است رفتارهای خطرآفرین همراه با سطح فعالیت زیاد داشته باشند. به طوری که شدت و میزان این رفتارهای خطرآفرین فراتر از اندازه‌ای است که در مرحله بهنجار تحولی کودک وجود دارد.


2- تحریک پذیری

یکی از مشکلات شیدایی در کودکان، این است که آنها دارای دوره های جنجال برانگیز خطرناکی می باشند که اغلب به صورت روزانه رخ می دهند و غیر قابل پیش بینی هستند. در این حالت کودکان به سختی آرام می شوند و ممکن است از نظر فیزیکی به اطرافیان خود آسیب برسانند؛ آسیب هایی مانند گاز گرفتن، هل دادن، چنگ انداختن کتک زدن. خشم و خشونت نیز در این حالت بسیار شایع است؛


3- بلندپروازی

 فرد معتقد است که استعداد خاصی دارد، حتی در مواقعی که هیچ گونه ظرفیت، مهارت و توانایی ای در آن زمینه ندارد. ممکن است کودک یا نوجوان اظهار کند که قدرتی همانند یک ابر مرد یا سوپرمن یا ابر انسان دارد و می تواند مشکلات تغذیه ای و گرسنگی را در جهان حل کند.

اگرچه این دو اعتقاد در مراحل خاصی از تحول حالت بهنجار دارند، اما بلندپروازی در حالت شیدایی پایدارتر و غیر واقع گرایانه تر است. برای مثال نوجوانی که باور دارد استعداد خاصی دارد، باید مبتنی بر دارا بودن واقعی آن استعداد باشد نه دارا بودن استعداد به صورت خیالی و تصوری.


4- فزون خواهی جنسی

از دیگر مشکلات شیدایی در کودکان بی بند و باری جنسی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی مرتبط است. نوجوانان اغلب در حالت شیدایی، بارها دست به خود ارضایی می زنند یا مشغولیت ذهنی ای به لطیفه ها و توصیه های جنسی بی ادبانه، مبتذل و رک پیدا می‌کنند. نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات