پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

درمان اختلالات دوقطبي چيست؟

کسي که دچار اختلال دوقطبي است دچار نوسانات خلقي  شديد است .اين نوسانات معمولا هفته ها يا ماها طول ميکشد و با انچه مردم عادي در زندگي روزمره تجربه ميکنند بسيار تفاوت دارد.

درمان اختلالات دوقطبي چيست؟

ازاختلال دو قطبي با عنوان افسردگي شيدائي هم نام برده مي‌شد.

کسي که دچار اختلال دوقطبي است دچار نوسانات خلقي  شديد است .اين نوسانات معمولا هفته ها يا ماها طول ميکشد و با انچه مردم عادي در زندگي روزمره تجربه ميکنند بسيار تفاوت دارد.

خلق شيدا: احساس شادماني بسيار
خلق افسرده: احساس شديد افسردگي
خلق مختلط: به عنوان مثال خلق افسرده همراه با بيقراري و فعاليت بيش از اندازه ناشي از شيدائي.

شيوع اختلالات دو قطبي

در حدود يک نفر از هر صد نفر بزرگسال در طول زندگي خود مبتلا به اين اختلال مي‌ شود. اين اختلالات اکثرا بعد از سنين نوجواني اتفاق مي‌افتند. در سنين بالاتر از ۵۰ سال اين اختلالات نادر است. مردان و زنان به يک اندازه در معرض ابتلا به اين اختلالات قرار دارند.
 

 انواع اختلال دو قطبي


۱. ختلال دو قطبي نوع یک


در این نوع حداقل يک دوره خلق شيدایی به مدت يک هفته وجود دارد.اگر چه بيشتر مبتلايان دوره افسردگي را هم تجربه مي‌کنند ولي بعضي از آنها فقط دوره شيدائي دارند.

دوره هاي شيدايي بدون درمان بين 3 تا 6 ماه به طول مي‌ کشند. دوره‌هاي افسردگي در صورتي که مداوا نشوند 6-12 ماه ادامه پيدا مي‌کنند.


۲. اختلال دو قطبي نوع دو

در اين نوع بيش از يک دوره افسردگي شديد وجود دارد. در صورتي که شدت خلق شيدايي کم است. اين نوع به نام شيدائي خفيف (Hypomania) ناميده مي‌شود.


۳. اختلال دو قطبي با تناوب سريع

در اين دسته بيش از 4 بار نوسان روحي در طول يکسال وجود دارد. اين نوع در حدود 10 درصد افراد مبتلا به اختلالات دوقطبي ديده ميشود و مي‌تواند با هر کدام از انواع 1 يا 2 همراه باشد.


۴. اختلال خلق ادواري (Cyclothymia)

در اين نوع شدت نوسان خلق به اندازه اختلال دوقطبي نيست، اما مي‌تواند زمان طولاني تري ادامه يابد. اين حالت مي‌تواند منجر به اختلالات دو قطبي گردد.


علل اختلالات دوقطبي

۱. اختلالات دوقطبي منشا ارثي دارد. به عبارتي ژنها بيشتر از تربيت در اين اختلالات موثرند.

ممکن است مشکل فيزيکي در قسمتي از مغز که کنترل حالات روحي را به عهده دارد عامل اين اختلالات باشد. به اين دليل است که اين اختلالات با دارو قابل درمان هستند.

۲. عوامل محیطی. نوسانات خلقي ممکن است گاهي توسط استرس و يا بيماري بوجود بيايند.


علايم اختلالات دو قطبي

علائم بيماري بستگي به اين دارد که خلق شما به سمت افسردگي يا شيدائي تغيير کرده باشد.
 


۱. افسردگي

احساس افسردگي احساسي است که همه ما در طول زندگي آنرا تجربه کرده ايم. اين احساس مي‌تواند به ما در شناخت و برخورد با مشکلات زندگي کمک کند. اما در افسردگي باليني يا اختلالات دوقطبي اين احساس افسردگي بسيار شديد تر است. در اين حالت احساس افسردگي براي مدت طولاني باقي مي‌ماند و حتي انجام امور عادي زندگي را سخت يا غير ممکن مي‌سازد.
 


علایم افسردگی

علائم افسردگی به طور کلی به چندین  دسته  تقسیم می شوند که هر کدام از آنها خود دارای ویژگی های به خصوصی می باشند. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

 

علایم روانی

۱احساس غمگيني که به راحتی از بين نمي‌رود. احساس نياز به گريستن بدون هيچ دليلي.

۲.  از دست دادن تمايل و رغبت به همه چيز عدم لذت بردن از چیزهایی که قبلا از آنها لذت می بردید.  
۳. احساس بي قراري و آشفتگي
۴.  از دست دادن اعتماد به نفس
۵.  احساس بي ارزشي
۶. نااميدي
۷.  زودرنجي و تحريک پذيري 
۸. فکرکردن به خود کشي
۹. از دست دادن قدرت فکر کردن مثبت       
۱۰.  مشکل تمرکز کردن


علایم جسمی

۱. کم شدن اشتها و وزن
۲. مشکل خوابيدن و بيدار شدن
۳. احساس خستگي
۴. يبوست
۵. تمايل نداشتن به رابطه جنسي


علایم رفتاري

۱. مشکل در شروع و به پايان رساندن کارها- حتي کارهاي روزمره.
۲.گريه کردن زياد و يا احساس نياز به گريه و عدم توانايي گريستن
۳. پرهيز از مواجهه با افراد

 

علایم شيدايي

شيدايي يک احساس خوشحالي، افزايش انرژي و خوش بيني بيش از اندازه است. اين حالت مي‌تواند آنقدر شديد باشد که فکر کردن و قضاوت شما را تحت تاثير قرار دهد. ممکن است تفکرات عجيبي راجع به خود داشته باشيد، تصميمات بدي بگيريد و به صورت شرم آور، مضر و گاهي خطرناک رفتار کنيد.

مانند حالت افسردگي، در اين حالت هم زندگي فرد مختل مي‌شود و مي‌تواند روابط و کار فرد را تحت تاثير قرار دهد. در حالتي که اين حالت خيلي شديد نباشد به آن شيدائي خفيف مي‌گويند.
 


علایم روحي


۱. بسيار شاد و مهيج
۲. عصبي و برانگيخته شدن توسط کساني که در خوش بيني شما شريک نمي‌شوند
۳. احساس برتر بودن بيش از اندازه
۴. پر از ايده هاي جديد و مهيج
۵. پريدن از يک ايده يه ايده ديگر
۶. شنيدن صداهايي که افراد ديگر نمي‌شنوند


علایم جسمي

۱. ناتوان از خوابيدن
۲. پر انرژي
۳. افزايش تمايل به رابطه جنسي
 


علایم رفتاري

۱.  برنامه ريزي هاي بلندپروازانه و غير واقعي
۲. بسيار فعال و پر جنب و جوش
۳.  رفتارهاي نا معمول
۳. حرف زدن سريع به شکلی که ديگران ممکن است متوجه صحبتهاي شما نشوند.
۴. اتخاذ تصميمات عجولانه و گاهي با نتايج مصيبت بار
۵.  ولخرجي احساس صميميت زياد
۶.  بروز بيش از حد احساسات

اگر شما در اواسط دوره شيدايي براي اولين بار باشيد، ممکن است متوجه هيچ چيز غير عادي نشويد. حتي دوستان و خانواده شما نيز ممکن است متوجه نشوند. حتي ممکن است اگر کسي سعي کند در اين مورد نظري ابراز کند ناراحت شويد. در اين حالت شما به تدریج در انجام امور روزمره و ارتباط با افراد دچار مشکل می شوید.
 

درمان

براي پيشگيري از پيشرفت نوسانات خلقي به حالت افسردگي – شيدايي ميتوان اقداماتي انجام داد که در ادامه از انها نام برده مي‌شود .اما در اغلب موارد درمان دارويي هم مورد نياز است تا

۱خلق شما را تثبيت کند(پيشگيري از افسردگی و شیدایی

  ۲. درمان دوره هاي افسردگي و شيدايي

تجويز دارو براي تثبيت حالت روحي

چندين نوع تثبيت کننده وجود دارد که اغلب نيز براي درمان صرع به کار مي‌روند. اما در بين آنها ليتيوم(که نوعي نمک معدني است) موثرترين آنهاست.
 


 ليتيوم

ليتيوم به مدت پنجاه سال است که به عنوان تثبيت کننده حالت خلقي به کار مي‌رود. اما چگونگي عملکرد آن هنوز مشخص نيست. از ليتيوم براي درمان هردونوع افسردگي و شيدايي استفاده مي‌شود.

درمان با ليتيوم بايد توسط روانپزشک شروع شود.تعيين مقدار دقيق ليتيوم در بدن لازم است. مقدار کم آن بي اثر و مقدار زياد آن سمي است. بنابر اين شما بايد به طور مرتب در چند هفته اول آزمايش خون دهيد تا مطمين  شويد که از مقدار مناسبي  استفاده مي‌کنيد. با ثابت شدن مقدار دارو پزشک شما مي‌تواند ليتيوم را همراه با آزمايش خون منظم براي شما  تجويز کند.

مقدار ليتيوم در خون به مقدار آب بدن بستگي دارد. اگر آب بدن کم شود مقدار ليتيوم در خون بالا رفته و احتمال بروز اثرات منفي آن و يا حتي اثرات سمي آن وجود دارد. بنابراين بسيار مهم است که:

· 
آب بسيار بنوشيد- مخصوصا در مواقعي که هوا گرم است و يا فعاليت شما زياد است .

· 
چايي و قهوه کمتر مصرف کنيد- چون آنها باعث افزايش ادرار مي‌گردند. حداقل سه ماه يا بيشتر طول مي‌کشد تا اثرات ليتيوم پديدار شود. در اين مدت با اينکه تغيير حالت روحي شما ادامه دارد بايد به خوردن قرصهاي ليتيوم ادامه دهيد.

 

اثرات جانبي

اثرات زير در چند هفته اول شروع مصرف خود را نشان مي‌دهند. اين اثرات نا مطلوب هستند اما با گذشت زمان بهبود مي‌يابند.
 

  • احساس تشنگي
  • ادرار زيادتر از معمول افزايش وزن


اثرات جانبي نا معمول تر شامل

تاري ديد، ضعيف شدن ماهيچه‌ها، اسهال ، لرزش ضعيف دستها، احساس بيمار بودن.

اين اثرات معمولا با کم کردن دوز بهبود مي‌يابد

اگر  سطح ليتيوم در خون شما خيلي بالا باشد،علایم زیر ایجاد می شود:

  استفراغ کردن
  تلو تلو خوردن
   لکنت زبان
در اين حالت بايد هرچه سريعتر با پزشک تماس گرفت.
 


 آزمايش خون

در ابتدا شما بايد هر هفته يکبار براي اطمينان از درست بودن سطح ليتيوم در خون آزمايش دهيد. تا وقتي که مصرف ليتيوم ادامه دارد اين آزمايشات نيزادامه دارد. اما پس از چند ماه اول تعداد آزمايشات کم مي‌شود.

استفاده طولاني از ليتيوم ممکن است به کليه و غده تيروييد اسيب رساند. بهتر است هر چند ماه يکبار براي اطمينان از کارکرد صحيح  آنها آزمايش داد. در صورت بروز مشکل شما بايد از ليتيوم را متوقف کرده و از يک جايگزين استفاده کنيد.


مراقبتهاي شخصي

 

استفاده از رژيم غذايي مناسب

نوشيدن مرتب نوشيدني هاي غير شيرين. اينکار به نگه داشتن سطح آب و نمک بدن شما کمک مي‌کند. غذا خوردن منظم – اينکار به تعادل مايعات بدن کمک مي‌کند.  کاهش مصرف کافيين در چاي ، قهوه و نوشابه- اين مواد با افزايش ادرار سطح ليتيوم را بالا مي‌برند.


تثبيت کننده هاي ديگر خلقي

گرچه ليتيوم موثرترين تثبيت کننده است، اما داروهاي ديگري نيز وجود دارد.


والپروآت سدیم

 که يک ضد تشنج است. اما هنوز شواهد کافي  وجود ندارد که سديم والپروت به اندازه ليتيوم موثر باشد. اين دارو نبايد براي خانمها در سنين باروري تجويز شود. کاربامازپين اثر کمتري داشته و کمتر براي اختلالات دو قطبي استفاده مي‌شود. اما اگر براي شما مناسب است نيازي به تغيير آن نيست. تجويز هاي ضد جنون جديد (مثل اولانزاپين) نيز مي‌تواند به عنوان تثبيت کننده استفاده شود.


بهترين دارو براي شما کدام است؟

شما بايد در اين مورد با روانپزشک خود مشورت کنيد، اما چند قاعده کلي وجود دارد،

 ليتيوم، سديم والپروت، اولانزاپين معمولا براي درمان طولاني مدت تجويز مي‌گردند. کاربامازپين براي مواقعي که نوسان خلق سريعتر و متناوب تري داريد پيشنهاد مي‌ شود.     ترکيب دارويي نيز گاهي لازم است.

بطور کلي بهترين دارو به وجود شما بستگي دارد. يک دارو ممکن است براي يک نفر مناسب باشد ولي در شخص ديگري اثر خوبي نداشته باشد. اما براي اولين تجويز اصولا دارويي تجويز مي‌گردد که تاثير بيشتري در ديگران نشان داده است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات