پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

دلایل استفاده از بازی درمانی

به دلیل اینکه رشد گفتاری کودکان چند گامی عقب تر از رشد شناختی آنان است آنان واکنش خود نسبت به محیط و میزان آگاهی از خود از اتفاقات دور و بر خود را از طریق بازی نشان می‌دهند.

دلایل استفاده از بازی درمانی

به دلیل اینکه رشد گفتاری کودکان چند گامی عقب تر از رشد شناختی آنان است آنان واکنش خود نسبت به محیط و میزان آگاهی از خود از اتفاقات دور و بر خود را از طریق بازی نشان می‌دهند.

در بازی درمانی اسباب‌بازی و ابزارهای که در بازی‌های کودکان مورد استفاده هستند مانند کلماتی هستند که در زبان بازی کودکان به زبان عملکردی مورد استفاده قرار گرفته می شوند بنابراین بازی درمانی برای کودکان همانند مشاوره و روان درمانی برای بزرگسالان است.

 در بازی درمانی عملکرد نمادین بازی بسیار مهم است و ابزاری است که دنیای درونی کودکان را آشکار می‌کند. تجاربی که از نظر عاطفی دارای اهمیت هستند به راحتی و امنیت بیشتری در ضمن استفاده از اسباب بازی به شکل نمادین نشان داده می شوند.

استفاده از اسباب بازی به جای انتقال عواطف و افراد باعث انتقال اضطراب از تخیلات و احساس گناه به ابزار و وسایل می شود به علاوه با استفاده از این ابزارها تغییرات شناختی قابل توجهی در کودکان ایجاد می‌کند و مقررات شناختی و اجتماعی مورد نیاز برای حضور در جامعه را به آنان ارائه می‌کند.

در زمینه رشد عاطفی کودکان باید توجه داشت که به دلیل این که عملکردهای کودک در تخیل انجام می شود اثر منفی این احساسات در کودک باقی نمی ماند و داده های حاصل از چنین احساسات کودکانه تغییری در روند از مشکل خود انجام می‌دهند و در سازگاری با مقابل آن با مشکل یا مسئله خاصی توانایی کسب می‌کنند و برقراری ارتباطی که ادراک و پذیرش از اجزای تشکیل دهنده آن هستند را ممکن می‌سازد.

 فرایند بازی به کودک اجازه خواهد داد تا احتمالات جدیدی که در واقعیت ممکن نیستند را به بازی اضافه کند و از این طریق امکان بیان خواسته ها و نیازهای خود را توسعه دهد در پناه محیطی امن که بازی درمانی برای کودکان فراهم می‌کند امور ناآشنا را کشف می‌کند و به نوعی آگاهی دست می آورد که دارای جنبه های تجربی و شناختی است.

می‌توان گفت که از طریق فرآیند بازی درمانی است که ناشناخته ها شناخته می‌شوند و کودک با استفاده از بازی و به طور آشکار آن را که در درونش روی داده است بیان می‌کند.

عملکرد مهم بازی در بازی درمانی تغییر چیزی است که در واقعیت غیر قابل کنترل است و کنترل نمادین آن شرایط از طریق فعالیت‌های نمادینی است که به کودک فرایند های مقابله ای را آموزش می دهد این فرایند در کودکان عادی و کودکان دارای نیازهای ویژه متفاوت است و اهداف در نظر گرفته برای آرامش مورد استفاده برای انجام مداخله در آن را از هم جدا می کند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات