پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

راه رفتن در خواب

علامت اصلی این نابهنجاری عبارت است از بلند شدن از رختخواب و راه رفتن مکرر بدون اینکه غالبا شخص، آگاهی و یا خاطره ای از آن داشته باشد.

راه رفتن در خواب

علامت اصلی این نابهنجاری عبارت است از بلند شدن از رختخواب و راه رفتن مکرر بدون اینکه غالبا شخص، آگاهی و یا خاطره ای از آن داشته باشد.

این واقعه معمولاً بین ۳۰ تا ۲۰۰ دقیقه اول خوابیدن یعنی در مرحله سوم و چهارم خواب که حرکت غیر سریع چشم است، رخ می دهد.

این اتفاق، از چند دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد. فرد از جای خود بلند شده؛ لحاف را کنار می‌زند و راه می‌رود؛ علاوه بر راه رفتن، ممکن است فعالیت هایی مانند لباس پوشیدن، باز کردن در، خوردن و یا رفتن به دستشویی انجام دهد.

گاهی نیز شخص هنوز به مرحله راه رفتن نرسیده، به رختخواب برمی‌گردد و دوباره به خواب می رود.

مقاله پیشنهادی: حمله خواب  یا نارکولپسی چیست؟

ضمن وقوع این حالت، شخص حالت بهت زده دارد و به محرک های محیط بی اعتنا و بی تفاوت است ؛ به کوششهای دیگران برای تماس با او و یا جلوگیری از راه رفتن، توجهی نمی کند و اغلب نیز به سختی می‌توان او را پیدا کرد.

هنگام راه رفتن در خواب، تعادل جسمی شخص تا حدی به هم می‌خورد، ولی می‌تواند همه جا را ببیند و راه برود، بدون اینکه با اشیا برخورد کند. البته این امر، بدان معنی نیست که هیچ گونه خطری او را تهدید نمی‌کند؛ در واقع، او به آسانی ممکن است به زمین درغلطد و یا از پنجره و یا پله ها به پایین افتد.

هنگامی که شخص بیدار می‌شود، هیچ خاطره‌ای از آنچه که انجام داده است، ندارد.  گاهی حین انجام دادن این اعمال، خود به خود بیدار می شود.

راه رفتن در خواب، تحت شرایطی مانند خستگی، استرس و استفاده از داروهای مسکن و خواب‌آور تشدید می‌شود.

سن شروع این نابهنجاری، بین ۶ تا ۱۲ سالگی است ؛ بزرگسالانی که در خواب راه می روند، غالبا در کودکی به این نابهنجاری دچار می‌شوند؛ البته برای مدتی از بین می‌رود و در سنین ۲۰ تا ۳۰ مجددا ظاهر می‌شود.

مقاله پیشنهادی: خوابیدن نوازادان

 این بیماری، در کودکان چند سال ادامه می یابد و اگر در بزرگسالی رخ دهد، مزمن می شود.

طبق آمارهای به دست آمده، این نابهنجاری در بین ۱ تا ۶ درصد از کودکان به وجود می‌آید؛ در حدود ۱۵ درصد نیز گاه به گاه به آن مبتلا می شوند. علل این بیماری عبارتند از : صرع، عفونت دستگاه مرکزی اعصاب و فشارهای روانی.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات