پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

رایج ترین مشکلات دوران نوجوانی کدامند؟

پیشرفت های تکنولوژی به این معناست نوجوانان امروز مشکلاتی دارند که هیچکدام از نسل های قبل نداشتند

ارتباط تکنولوژی با مشکلات دوران نوجوانی

پیشرفت های تکنولوژی به این معناست نوجوانان امروز با مشکلاتی رو به رو هستند که هیچ یک از نسل های پیش از آن با آنها رو به رو نبوده اند. اگر چه نمی توان گفت برخی آنها کاملا جدید هستند، اما رسانه های الکترونیکی باعث تغییر برخی مشکلات دوران نوجوانی شده اند.

به عنوان مثال، امروزه نوجوانان بیشتر از هر نسل پیش از خود، با روابط درون فردی خود درگیر هستند و بخش بزرگی از این مسئله می تواند به استفاده ی بیش از حد از تکنولوژی ربط داشته باشد.

پیشنهاد آرمیتا: برخی اشتباهات والدین درباره نوجوانان

در حقیقت، یک نوجوان عادی امروزه بیش از 9 ساعت از زمان خود را در روز از دستگاه های الکترونیکی خود استفاده می کند. در نتیجه، عادت های آنها در زمینه ی رسانه های اجتماعی و همچنین استفاده آنها از این رسانه های نحوه ارتباط آنها، یادگیری، خواب، ورزش و بسیاری از موارد دیگر را تغییر می دهد.

در این مقاله قصد داریم تا به برخی از اصلی ترین مشکلات دوران نوجوانی در این زمینه بپردازیم.

افسردگی

افسردگی علاوه بر بزرگسالان، از مشکلت دوران نوجوانی و کودکان نیز به حساب می آید. بر اساس گذارشات سازمان ملی سلامت روانی آمریکا، 3.5 میلیون از نوجوانان تنها در این کشور حداقل یکبار دچار یک دوره افسردگی در سال 2017 شده اند. این به آن معناست که 13 درصد از نوجوانان ممکن است پیش از رسیدن به بزرگسالی دچار افسردگی شوند.

افسردگی به خصوص در دختران در دهه گذشته افزایش پیدا کرده است و طبق گذارشات امسال، بیش از 8 درصد آنها دچار افسردگی می باشند. برخی از محققان تکنولوژی را عامل افزایش این مشکلات روانی می دانند. برای مثال، استفاده بیش از حد از لوازم الکترونیکی می تواند باعث مانع شدن آنها از شرکت در کلاس های ورزشی شود.

زورگویی

زورگویی یکی دیگر از مشکلات دوران نوجوانی می باشد که افراد بسیاری را دچار خود کرده است. وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در این خصوص می گوید:

تقریبا 20 درصد از نوجوانان در آمریکا، و 43 درصد از نوجوانان در سطح بین المللی در سال 2017 تجربه زورگویی به آنها را در مدرسه یا اماکن دیگر داشته اند.

کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست. با شروع سال تحصیلی افراد و نوجوانان زیادی ( به خصوص نوجوانانی که جثه کوچک تری دارند یا دارای اضافه وزن شدید می باشند) به کلینیک تخصصی آرمیتا مراجعه می کنند که در مدرسه با مشکل زورگویی توسط برخی دیگر از افراد رو به رو هستند. اگر شما نیز در این خصوص دچار مشکل هستید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

استفاده از مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات دوران نوجوانی، به خصوص در نوجوانان امروز است. طبق گذارشاتی که در سال 2018 منتشر شده است، تقریبا 6 درصد از افرادی که در سال آخر دبیرستان مشغول تحصیل هستند به صورت روزانه از ماده مخدر ماری جوانا یا «گل یا حشیش» استفاده می کنند.

 

آمار ها نشان می دهد که امروزه مصرف ماری جوانا از مصرف سیگار در نوجوانان پیشی گرفته است. در واقع، نوجوانان امروزه بیش از سابق بر این باورند که کشیدن گل کم ضرر است، که شاید دلیل آن تغییر در قوانین مربوط به این ماده در کشور های خارجی باشد.

چاقی بیش از حد

اگر چه چاقی همیشه یکی از مشکلات افراد بوده است، اما طبق گذارشات، بیش از 20 درصد از کودکان 12 تا 19 ساله امروزه به چاقی بیش از حد گرفتار هستند که می تواند یکی از خطرناک ترین مشکلات دوران نوجوانی باشد.

چاقی به خودی خود می تواند مشکلات دیگری را نیز به همراه داشته باشد. در واقع، علاوه بر اینکه کودکانی که به اضافه وزن دچار هستند بیشتر در معرض زورگویان قرار می گیرند، ریسک ابتلای آنها به مشکلات سلامتی نظیر دیابت و سرطان و مشکلات قلبی نیز بیشتر است.

مشکلات درسی

برای بسیاری از نوجوانان، ورود به مدرسه به معنای کنار گذاشتن درس، و کم اهمیت شماردن آن می باشد. آمار ها نشان داده است که تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان دبیرستانی، در ترم اول درس های خود با افت بسیار شدید معدل خود نسبت به دوران راهنمایی مواجه می شوند. بسیاری از مشاوران مدرسه بر این باورند که دلیل این افت تحصیلی، تفاوت فضایی است که دبیرستان نسبت به مدرسه ابتدایی و راهنمایی دارد.  نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات