پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اختلالات هویت جنسی

در این اختلال احساس مذکر یا مونث بودن فرد با واقعیت بیولوژیک وی در تعارض است.

اختلالات هویت جنسی

در این اختلال احساس مذکر یا مونث بودن فرد با واقعیت بیولوژیک وی در تعارض است. قبلاً این اختلال دگرجنس پنداری نامیده می‌شد. در جوامع غربی شیوع این اختلال در جنس مذکر ۳ تا ۵ برابر جنس مونث است. در ایران مطالعات همه گیر شناسی در مورد این اختلال انجام نشده است

. در مورد سبب شناسی این اختلال ابهامات زیادی وجود دارد. عده ای بر علل زیست شناختی به عنوان علت این اختلال تاکید می کنند و گروهی دیگر از دانشمندان علل محیطی و تربیتی را مهم‌تر می انگارند. نگرش روان پویایی هم در مورد سبب شناسی آن بر نبودن والد همجنس و عدم همانند سازی با وی تاکید می‌کند.

بیمار اگر پسر است از اندام های جنسی اولیه و ثانویه خود متنفر است و در آرزوی این است که ای کاش دختر می بود و با دخترها به بازی های دخترانه ماننند عروسک بازی، خاله بازی و غیره می پرداخت. در زمان بلوغ با رشد اندام های جنسی اولیه و ثانویه مشکل شدیدتر و تعارضات عمیق تری پیدا می کند.

پوشیدن لباس جنس مخالف از اعمالی است که این بیماران در پی آن هستند. آرایش می کنند رفتار و ادا و اطوار زنانه دارند. موهای صورت خود را الکترولیز و یا لیزر می کنند هورمون های زنانه مصرف می کنند. برای خود نامی از جنس مخالف انتخاب می‌کنند. درست بر خلاف آنها افراد از نظر بیولوژیک مونث دچار این اختلال، علاقه به لباس پسرانه دارند و در ورزش های خشن توانایی از خود نشان می دهند.

 با مصرف تستوسترون صدای خود را مردانه می کنند. قدرت عضلانی خود را تقویت می کنند. لازم به تذکر است که برخلاف مبدل پوشی که در بیماران پارافیلیک دیده می شود و هدف از آن تجربه رسیدن به ارگاسم است در این اختلال لباس پوشیدن در ارتباط با ارگاسم نیست.

در این افراد علاقه عاطفی به جای جنس مخالف به سوی همجنس کشیده می‌شود و گاه عاشق همجنس خود می گردند که باعث همجنسگرایی کاملاً متمایز است. لازم به تذکر است گرچه در مواردی این اختلال شبیه به همجنس گرایی می‌شود ولی تفاوت اساسی در این است که در این اختلال، بر خلاف همجنس گرایی، فرد از جنسیت بیولوژیک خود ناراضی و خود را متعلق به جنس مقابل می‌داند و در صدد تغییر جنسیت بر می آید در حالی که در همجنس گرایی فرد از وضعیت آناتومیک خود راضی است.

در بعضی موارد که گاه نارضایتی از جنسیت خود در بعضی افراد دیده می شود که شدت آن در حدی نیست که فرد برای جراحی تغییر جنسیت اقدام کند و همراه با اختلال کارکرد هم نیست. در چنین مواردی تشخیص اختلال هویت جنسی مطرح نمی شود. از نظر درمانی هیچ گونه درمان روان شناختی که فرد را از جنسیت خود راضی کند تا کنون شناخته نشده است.

 بیمار هم انگیزه ای برای درمان ندارد. تنها راهی که بیماران از آن استقبال می‌کنند و خطرات آن را هم پذیرا می شوند عمل جراحی تغییر جنسیت است. در این نوع عمل جراحی، جراح اورولوژیست و جراح پلاستیک در چند مرحله به این عمل دست می‌زند و واژن مصنوعی ایجاد می کند و یا با هورمون درمانی کلیتوریس را تقویت می کند و بافت مخاطی را روی آن ایجاد می‌کند. واضح است که قبل از آن برداشتن رحم، بیضه ها و پستان ها صورت می گیرد.

 از آنجا که این عمل جراحی برگشت ناپذیر است،لازم است قبل از عمل جراحی کلیه جوانب آن سنجیده شود و پس از آن عمل صورت گیرد. مواردی از پشیمانی فرد پس از جراحی گزارش گردیده است که نتایج فاجعه باری داشته است. در مورد کیفیت زندگی افراد بعد از جراحی و در طولانی مدت در ایران بررسی صورت نگرفته است.

گزارشات کشورهای غربی، زندگی موفقی را در این بیماران پس از تغییر جنسیت نشان داده است اما اینکه تغییر اناتومیک بیمار جهت راضی کردن وی را بتوان درمان نامید، جای تامل دارد. در کل می‌توان گفت هویت جنسی، یک حالت روانشناختی است که نمایانگر احساس فرد از مذکر یا مونث بودن خود می باشد و در حالت طبیعی با جنسیت تشریحی فرد منطبق است.

اختلالات هویت جنسی به عنوان گروهی از اختلالات تعریف شده‌اند که ویژگی مشترک آنها، ترجیح قوی و مداوم بر اتخاذ وضعیت و نقش مخالف است. مولفه عاطفی اختلالات هویت جنسی را ملال جنسیتی می نامند که به شکل قابل تعریف است؛ نارضایتی از جنسیت زیستی، تمایل به برخورداری از بدن جنس مخالف و میل به اینکه عنوان فردی از جنس مخالف وی نگریسته شود.

این اختلال در کودکان به صورت رفتارهای کودکان جنس مقابل و اظهار تمایل به داشتن جنسیت مخالف تظاهر می کند. هویت جنسی در اکثر افراد تا سن ۲ تا ۳ سالگی متبلور می‌شود. اکثر کودکان دچار اختلال هویت جنسی در سال‌های اولیه مدرسه برای ارزیابی بالینی ارجاع می شوند اما والدین معمولاً اظهار می دارند رفتارهای جنس مقابل فرزندانشان قبل از ۳ سالگی آشکار شده است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات