پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اختلالات دو جنسیتی

اختلالات دو جنسیتی شامل انواعی از سندرم است که در آنها افراد جنبه های تشریحی و فیزیولوژیک بارزی از جنس مقابل دارند.

اختلالات دو جنسیتی

اختلالات دو جنسیتی شامل انواعی از سندرم است که در آنها افراد جنبه های تشریحی و فیزیولوژیک بارزی از جنس مقابل دارند. هیپرپلازی مردانه ساز مادرزادی آدرنال : این بیماری قبلا سندرم آدرنوژیتال نامیده می‌شد. یک نقص آنزیمی در تولید کورتیزول فوق کلیوی که از دوران جنینی آغاز می شود.

منجر به تولید بیش از حد آندروژن های فوق کلیوی و نرینه سازی جنین مونث میشود. پس از تولد با تجویز استروئید می توان تولید بیش از حد آندروژن های فوق کلیوی را مهار کرد. مردانه شدن ناشی از فزونی آندروژن ها از بزرگی خفیف کلیتوریس تا شباهت دستگاه تناسلی خارجی به کیسه بیضه طبیعی، بیضه ها و آلت تناسلی مردانه متفاوت است ولی پشت این آلت تناسلی خارجی رحم و مهبل پنهان شده است.

 این بیماران از سایر لحاظ شبیه زنانه طبیعی هستند. در هنگام تولد اگر دستگاه تناسلی خارجی شبیه آلت مردانه باشد کودک به جنس مذکر منسوب می شود و بر اساس این جنس پرورش می یابد و نتیجه آن، احساس واضح مردی و مردانگی فرد خواهد بود. اگر کودک به جنس مونث منسوب شود و بر اساس آن پرورش یابد احساس زن بودن و زنانگی پدید خواهد آمد.

 اگر والدین در مورد جنسیت کودک مطمئن نباشند هویت دو جنسی ظاهر خواهد شد. بنابراین هویت جنسی حاصله، بازتاب روشهای تربیتی است اما آندروژن ها ممکن است به تعیین رفتار کمک کنند. کودکانی که صریحاً به عنوان دختر پرورش یافته اند کیفیت پسروارتری دارند.

 اکثر این دختران گرایش غیر همجنس گرایی دارند. برخی از این کودکان به تعارض های مربوط به هویت جنسی دچار می‌شوند و با جنسیت تعیین شده خود راحت نیستند. میزان همجنس گرایی یا دوجنس گرایی در دوران بزرگسالی این افراد بالاتر از سایر افراد است. آموزش والدین و نشان دادن دامنه انتخاب هایی که پیش روی آنها است ضروری است چون تصمیم گیری والدین در مورد اعضای تناسلی کودک، به شکل گیری هویت جنسی وی کمک می کند.

والدین می توانند برای جراحی سریع رفع ابهام تناسلی نوزاد تصمیم‌گیری کنند ولی دختر یا پسر بودن نوزاد را می توان بر اساس مطالعات اورولوژیک و کروموزومی تعیین کرد. برای تعیین نقش جنسی کودک و تمایل با کودک بر اساس این نقش می توان به والدین آزادی عمل داد تا بتوانند خود را با جنسیت تعیین شده کودک که وی را یکی از اعضای قطعی آن جنس می سازد. سازگار کند. اگر والدین خواهان عمل جراحی برای طبیعی شدن ظاهر اعضای تناسلی باشند.

 این عمل قبل از ۳ سالگی انجام می‌شود. انتساب جنسیت مونث به کودک ساده تر از انتساب جنسیت مذکر است چون روش‌های جراحی تغییر اعضای تناسلی مذکر به مونث بسیار پیشرفته‌تر از روش های بر عکس آن هستند. مع الوصف، این دلیل به تنهایی برای انتساب جنسیت مونث به کودکی که جنسیت کروموزومی مذکر دارد.

 کافی نیست. هدف درمان این است که دستگاه تناسلی خارجی با عوامل کروموزومی، زیستی، فیزیولوژیک و سایر عوامل ژنتیک هماهنگ باشد و رشد هویت جنسی سالم بیمار امکان پذیر شود. اگر نتوان این کار را با قطعیت انجام داد، بهتر است درمان به تعویق انداخته شود.

روش های جراحی زیبایی برای ابهام تناسلی آن قدر پیشرفت کرده است که خطر بد شکلی یا فقدان واکنش جنسی در آینده عملاً منتفی است. سرانجام اینکه تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام جراحی در این موارد به عهده والدین است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات