پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

درباره ی اختلال شخصیت خود شیفته چه می دانید؟

نوعی اختلال شخصیت است که در آن بیمار خود را بزرگ و مهمتر از آنچه هست می‌پندارد و بیش از حد احساس توانایی و لیاقت می‌کند. این بیماران خود را در مرکز دنیا می بینند، از هر جهت ویژه هستند، پرافاده‌ بوده و در ذهن خود آدم مشهوری

درباره اختلال شخصیت خودشیفته چه می دانید؟

نوعی اختلال شخصیت است که در آن بیمار خود را بزرگ و مهمتر از آنچه هست می‌پندارد و بیش از حد احساس توانایی و لیاقت می‌کند.

این بیماران خود را در مرکز دنیا می بینند، از هر جهت ویژه هستند، پرافاده‌ بوده و در ذهن خود آدم مشهوری هستند. حس خودپسندی و سزاوار بودن، هرگونه نگرانی دربارهٔ نیازها، مشکلات و احساسات دیگران را از ذهن آنان خارج می‌سازد و به همین علت قادر نیستند با دیگران همدلی کنند آنان متکبر و تحکم‌آمیز بوده، خود را برتر از دیگران می‌دانند و از دیگران انتظار احترام و تحسین دارند در حالی قادر نیستند به اندازه کافی به دیگران احترام قائل شوند.

این بیماران انسان های زیادی را لایق توجه و احترام نمی دانند. هنگامی که انتظارات غیرواقع گرایانه و ناممکن آنان برآورده نمی شود، به‌طور شایع دچار ناامیدی و افسردگی می‌شوند.

همه گیرشناسی

شیوع تقریبی اختلال شخصیت خودشیفته، 2 تا 16 درصد از جمعیت بالینی و کمتر از یک درصد از جمعیت عمومی است. خطر وقوع این اختلال در فرزندان افراد مبتلا ممکن است بیشتر از دیگران باشد، چون آن‌ها احساس غیر واقع بینانه همه توانی ، قدرت مطلق، خود بزرگ بینی، زیبا بودن و با هوش بودن را به فرزندان خود آموزش می دهند.
در تمامی کشورها به دلیل توسعه فردگرایی آمار مبتلایان به خودشیفتگی تعداد افراد مبتلا هر روز بیشتر از پیش گزارش می‌شود.

علائم تشخیصی

الف. خود بزرگ بینی (در خیال یا رفتار)، نیاز به مقبولیت، و فقدان حس همدلی به صورت الگویی نافذ و فراگیر که از اوایل بزرگسالی شروع شده باشد و در زمینه‌های گوناگون به چشم آید، که علامتش وجود لااقل پنج مورد از موارد زیر است:

۱. خود بزرگ بینی به شکل مهم پنداشتن خود(مثلاً در موفقیت‌ها و استعدادهای خود اغراق کند یا بدون آنکه به موفقیت شایسته‌ای دست یافته باشد، انتظار داشته باشد که او را آدم بزرگ و مهمی بدانند).

۲. مشغولیت ذهنیش خیالاتی از قبیل موفقیت، قدرت، استادی و ذکاوت، زیبایی یا محبوب و دوست داشتنی بودن در حد نامحدود باشد.

۳. معتقد باشد که «استثنایی» است و تنها سایر افراد (یا موسسات) استثنایی یا رده بالا می‌توانند او را درک کنند یا او باید تنها با این افراد رابطه داشته باشد.

۳. احتیاج داشته باشد که به شکلی افراطی تحسین شود.

۴. احساس محق بودن بکند، یعنی به شکل نامعقولی انتظار داشته باشد برخوردی رضایت بخش و اختصاصی با او صورت گیرد یا افراد خود به خود تسلیم خواسته‌هایش شوند.

۵. در روابط بین فردی استثمارگر باشد، یعنی از امتیازات دیگران برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کند.

۶. فاقد حس همدلی باشد، یعنی تمایلی به درک یا شناخت احساسات و نیازهای دیگران نداشته باشد.

۷. اغلب به دیگران حسودی کند یا معتقد باشد که دیگران به او حسادت می‌کنند.

۸. رفتارها و نگرش‌هایش پرافاده و تکبر‌آمیز باشند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات