پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اختلال افسرده خویی

اختلال افسرده خویی، اختلالی است مزمن که مشخص اش وجود خلقی است افسرده در بیشتر اوقات روز و در بیشتر روزها. خلق افسرده به مدت حداقل ۲ سال باید وجود داشته باشد، در کودکان و نوجوانان، خلق نمی تواند تحریک پذیر باشد و مدتش حداق

اختلال افسرده خویی

 اختلال افسرده خویی، اختلالی است مزمن که مشخص اش وجود خلقی است افسرده در بیشتر اوقات روز و در بیشتر روزها. خلق افسرده به مدت حداقل ۲ سال باید وجود داشته باشد، در کودکان و نوجوانان، خلق نمی تواند تحریک پذیر باشد و مدتش حداقل یک سال باید باشد. طی این دوره دو ساله اختلال فرد هرگز بیش از دوماه فارغ از علایم ذکر شده نباشد و طی این دوره هرگز حمله افسردگی عمده رخ نداده باشد.

نوع زود آغاز دیس تایمی آن است که اختلال پیش از ۲۱ سالگی شروع شده باشد.

نوع دیر آغاز آن است که اختلال در ۲۱ سالگی یا دیرتر شروع شده باشد.

عمومی ترین خصایص این اختلال عبارتند از : احساس بی‌کفایتی، احساس گناه، تحریک پذیری و خشم، انزوا از جامعه، از دست دادن علایق و بی فعالیتی و فقدان بهره وری.

وجه افتراق اختلال دیس تایمی از اختلال افسردگی عمده این است که بیماران مبتلا به اختلال دیس تایمی از این شکایت دارند که همیشه افسرده بوده اند. اختلال شروعی بی سر و صدا دارد که غالبا ابتدای آن در کودکی یا نوجوانی است و وقتی بیماران به سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی می رسند احتمالاً اختلالاتشان شروع شده است. اختلال سیری مداوم یا متناوب دارد.

۸ درصد زنان و ۵ درصد مردان در مقطعی از زندگی خود به این اختلال دچار می‌شوند. ۵ تا ۶ درصد از کل جمعیت به آن مبتلا هستند. هیچ تفاوتی از نظر میزان بروز این اختلال در میان دو جنس مشاهده نمی‌شود.

 در افراد مجرد و جوان و کم درآمد اختلال دیس تایمی شایع‌تر است.

این اختلال در میان بستگان درجه اول افراد مبتلا به اختلال افسردگی عمده شایع‌تر است.

خواب REM در این بیماران کاهش یافته است.

نظریه‌های سایکودینامیک اختلال دیس تایمی را ناشی از وجود نقصی در رشد شخصیت و ایگو می داند که نهایتاً به اشکال در انطباق پیدا کردن با مسایل نوجوان و جوانی می‌انجامد. تعارضهای موجود در افسردگی حول محور صفات دیگر آزار دهانی و دیگر آزار مقعدی دور می زند. صفات مقعدی عبارت از نظم طلبی مفرط، احساس گناه و نگرانی به خاطر دیگران.

مکانیسم دفاعی عمده آنها واکنش سازی است. فروید به وجود نوعی احساس طرد شدگی در روابط بین فردی اوایل زندگی اشاره کرد که می‌تواند فرد را به افسردگی آسیب پذیر سازد، چنانکه روابط عاشقانه اش در بزرگسالی همواره توام با دودلی باشد. در بزرگسالی اگر واقعا فقدانی روی دهد یا خطر آن پیش آید، جرقه افسردگی زده می‌شود. اینها اگر با یک فقدان واقعی روبرو شوند، ابژه از دست داده را درونی یا درون فکنی می‌کنند و خشم خود را معطوف به آن یعنی به خود می‌سازند.

۲۰ درصد بیماران دچار دیس تایمی مبتلا به اختلال افسردگی عمده می‌شوند، ۱۵ درصد به اختلال دو قطبی II  مبتلا می گردند.

ترکیب دارو درمانی و شناخت درمانی یا رفتار درمانی موثرترین درمان این اختلال است.

روان درمانی فردی رایج ترین شیوه درمان اختلال دیس تایمی است و بسیاری آن را درمان انتخابی این اختلال می دانند.

درمان با ضد افسردگی های موفقیت آمیز بوده است. SSRI ها برای درمان موثرند. بوپروپیون نیز داروی موثر برای بیماران مبتلا به اختلال دیس تایمی است.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات