پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

عوامل مهم در گرایش کودکان و نوجوانان به اعتیاد

 به طور کلی، اغلب کسانی که در خانواده های معتاد رشد و پرورش می‌یابند، تکرار مصرف مواد توسط اعضای خانواده برای آنها عادی شده و

عوامل مهم در گرایش کودکان و نوجوانان به اعتیاد

- کج روی و عدم پیروی از قوانین و ارزش ها در خانواده.
- ستیزه جویی، جر و بحث و خشونت و تنبیه.
- طلاق و ازدواج مجدد والدین.
- والدینی که باهم مشکل دارند با وجود اینکه ارتباط عاطفی ندارند، ولی به زندگی خود با نارضایتی ادامه می‌دهند طلاق عاطفی.
- رفت و آمدها و معاشرت های ناسالم در خانواده.
- مشغله ی زیاد کاری و غفلت از فرزندان.
- انجام رفتارهای غلط و نادرست خانواده.
- سابقه ی اعتیاد در خانواده و دسترسی آسان به مواد.
- نداشتن ارتباط اجتماعی و عاطفی.
- فقر و بیکاری.
- از هم پاشیدگی خانواده به علت وجود مشکلات و اختلالات فراوان.
- سپردن فرزندان به موسسات سرپرستی و یا سپردن فرزندان به افرادی غیر از والدین.
- عدم اعتماد نوجوانان به خانواده.
- وجود تعارصات شدید.
- وجود حالات اضطرابی و افسردگی در نوجوان و والدینش.
- عدم توجه والدین نسبت به ارزش های معنوی، اعتقادی و اخلاقی.
- عدم توجه والدین به نیازهای واقعی فرزندان.
- نبود احساس امنیت در خانواده.
- عدم حضور الگوی تربیتی ثابت و عدم اجرای الگوهای تربیتی و اجرای انضباط صحیح در خانواده.
- ناهماهنگی در روش‌های تربیتی فرزندان از سوی والدین.
- نبود ارتباط عاطفی ما بین والدین و فرزندان و محرومیت از آن.
- سرزنش، تحقیر، تنبیه، تهدید، و انتقاد مکرر والدین از فرزندان و ضعف خودپنداره یا کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندان.
- حمایت های افراطی والدین و بی توجهی شدید نسبت به فرزندان.

 به طور کلی، اغلب کسانی که در خانواده های معتاد رشد و پرورش می‌یابند، تکرار مصرف مواد توسط اعضای خانواده برای آنها عادی شده و ترس از تجربه ی مصرف در آنان کاهش می یابد و گاهی اوقات نیز مصرف مواد توسط والدین می‌تواند تاثیر منفی بر گرایش فرزندان نسبت به مصرف مواد گذاشته و آنان را برای همیشه از مصرف مواد بیزار سازد. در تحقیقات اخیری که توسط وینبرگ انجام شد، مشخص گردید که خانواده و عوامل خانوادگی مانند وجود آسیب های روانی والدین مانند افسردگی و اضطراب مادر، ژنتیک، سبک فرزندپروری، استرس خانوادگی، قربانی شدن کودکان، عوامل زیست شناختی و تعاملات نامناسب بین اعضای خانواده می‌تواند به اختلال سو مصرف مواد در فرزندان منجر شود. سبک فرزندپروری عامل مهم دیگری است که می‌تواند نوجوان را به طرف رفتارهای مخاطره آمیز هدایت کند یا بازدارد. مسئله فرزند پروری هیچ زمانی به اندازه ی امروز در موفقیت خانواده ها تاثیر نداشته است.

نحوه تربیت فرزندان

نحوه تربیت فرزندان، رفتار نسل حاضر را شکل می دهد و عملکرد آینده را نیز تعیین خواهد کرد و به این ترتیب، بر دنیای پیرامون ما تاثیر خواهد گذاشت. والدینی که فرزندان خود را خیلی آزاد می‌گذارند و راهنمایی دقیقی ارائه نمی‌دهند و محدودیت‌های واضحی را وضع نمی نمایند، سبب ایجاد زمینه برای ایجاد سوء مصرف مواد خواهند شد؛ به طور مثال، هنگامی که نوجوانان می فهمند والدین آنان می‌دانند فرزندانشان چه کار می کنند و وقتی در مدرسه یا منزل نیستند به کجا رفته اند، رفتارهای مخاطره آمیز کاهش می‌یابد. قابل ذکر است که عوامل خانوادگی چون تضاد و کشمکش بین والدین، از عناصر خطرآفرین است زیرا فصای نامناسب خانوادگی، تعارضات و عدم صمیمیت بین افراد خانواده موجب می شود که فرزندان چنین خانواده‌ای برای خود دوستانی بیابند و با اهمال و غفلتی که در پرورش آنها شده، به سوی رفتار سو مصرف مواد کشانده شوندنیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات