پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اصل مالکیت را به کودک بیاموزید

اصل مالکیت را به کودک بیاموزید کودکان، خودخواه و قلمرو گرا هستند. وقتی کسی جرأت می کند به یکی از اموال کودک دست درازی کند، نه تنها آنها جیغ می‌کشند

اصل مالکیت را به کودک بیاموزید

 کودکان، خودخواه و قلمرو گرا هستند. وقتی کسی جرأت می کند به یکی از اموال کودک دست درازی کند، نه تنها آنها جیغ می‌کشند : مال منه! بلکه اغلب، قلمرو حکومت آنها گسترده‌تر از دارایی شان می شود و به آنچه می خواهند هم می رسد. بسیاری از کودکان بارها با برداشتن یک شکلات از کنار صندوق فروشگاه یا اسباب بازی دوستشان، موجب شرمندگی والدین خود شده‌اند.

 معنی خریدن را برای کودک توضیح دهید. به کودک بفهمانید که بابت همه چیز هایی که در خانه دارید، پول پرداخته اید. برای او توضیح دهید هدیه چیست. وقتی به فروشگاه می روید به کودک نشان دهید که چگونه بابت چیزهایی که برداشته اید، پول پرداخت می‌کنید. برای کودکان بزرگتر که پول توجیبی می گیرند یا مثلاً در مقابل بازی در تیم مدرسه، پول دریافت می‌کنند، درباره ارزش چیزها توضیح دهید و استقلال مالی را به آنها بفهمانید. به او اجازه دهید تا با پول خودش چیزی برای خود بخرد و برای خریدن هدیه، پول پس انداز کند.

 مفهوم مالکیت را به کودک آموزش دهید. با کودک به گونه‌ای بازی کنید که به او کمک کند تا چیزهایی را که مال اوست، از چیزهایی که به او تعلق ندارد، تشخیص دهد. به او بگویید در خانه بگردد و هر چیزی را که به او تعلق دارد، اعلام کند. بر روی وسایل کودک نام او را بنویسید و بگویید که افراد دیگر هم در خانه، هر یک وسایلی دارند که نباید و بی اجازه به آنها دست زد؟ قرض دادن و قرض گرفتن و پس دادن قرض را به کودک یاد دهید. سعی کنید به صورت عملی این مسائل تمرین کنید.

درباره اعمال کودک بحث کنید. اگر بچه کوچکی چیزی را که مال او نیست برداشت، با او صحبت کنید و به او بگویید : اگر کسی، چیزی را که مال توست بدون اجازه بردارد، چه احساسی خواهید داشت؟ از او بخواهید چیزی را که برداشته است، به صاحبش برگرداند؛ ولی از آنجا که عذرخواهی برای کودکان کار مشکلی است، او را مجبور نکنید بار اول عذرخواهی کند، ولی به او بگویید دفعه بعد باید بگویی معذرت می خوام. به او آموزش دهید، وقتی شیئی را می بیند و می خواهد آن را داشته باشد، اول از شما یا هر کس دیگر سوال کند که آیا می‌تواند آن را بردارد یا نه! 

 روی عذرخواهی کار کنید. عذرخواهی معمولا برای بچه های کوچک و بسیاری از بزرگترها کار بسیار سختی است. این کار را با کودک تمرین کنید. مثلا برای کودک نشان دهید که شما نیز هر جا لازم باشد از دیگران عذرخواهی می‌کنید.
برای تمرین، با خود کودک نمایش کوتاهی اجرا کنید. و در آن از خواهی استفاده کنید. اگر کودک به برداشتن اشیایی که به او تعلق ندارد ادامه داد، او را مجبور کنید آن شی را به صاحبش برگرداند و حتما عذرخواهی کند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات