پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

زوج درمانی تحلیلی

رویکردهای تحلیلی بر نقش تجارب اولیه تمرکز کرده و برای درک روابط کنونی از تجارب گذشته بهره میگیرند

زوج درمانی تحلیلی چیست؟


کلیه رویکردهایی که برای درک و درمان تعارضات زناشویی بر نقش بینش در ایجاد تغییر تاکید دارند روان تحلیل نامیده میشوند. رویکردهای تحلیلی بر نقش تجارب اولیه تمرکز کرده و برای درک روابط کنونی از تجارب گذشته بهره میگیرند. به باور تحلیلی ها نخستین شبکه اجتماعی و هیجانی کودک تاثیر عمده ای بر شکل گیری هویت و باورهای شخصی دارد، معانی ذهنی پیرامون خود و دیگران نقش تعیین کننده ای در روابط صمیمانه آنها خواهد داشت. درمانگران تحلیلی با شناسایی پویایی های گذشته و زنده در اکنون، بیماران را به بینش می رسانند و آنان را از سلطه اجبارهای ناهشیار رها می سازند.
از نظر فروید مراحل رشد روانی جسمی هر یک تاثیر خاصی در شکل گیری شخصیت ایفا میکنند. ماهلر بعدها مراحل تحول رشد را به گونه ای دیگر مطرح کرد و روابط هم زیستی در نخستین هفته های زندگی را مورد توجه قرار داد. او بر فرایند تفرد پس از همزیستی تاکید کرد و نقش آن را در روابط بعدی جدی شمرد. بالبی بر پیوند هیجانی و فیزیکی مراقب و کودک تاکید کرد و میزان پاسخگویی و در دسترس بودن مراقب را در شکل گیری خود پنداره طفل مورد تمرکز قرار داد.
سیندر با مدل بینش محور خود در زوج درمانی کارایی جدی مدل های تحلیلی را به ثبوت رسانده است. مدل سیندر که زوج درمانی بینش محور است و امروزه در سطح دنیا توجه روزافزونی را به سوی خود جلب کرده است، پیش فرض بنیادی سیندر این است که مشکلات کنونی روابط از جراحت هایی که افراد در کودکی و نیز در روابط صمیمانه یا زوجی قبلیشان تجربه کرده اند نشات میگیرد. به باور سیندر جراحت ها و تجارب ناخوشایند گذشته آسیب پذیری های شخصیتی و دفاع های ناکارآمدی را در افراد شکل می دهند. تا آنان را از تجربه دوباره آسیب به هر قیمت دور نگه دارند.
درمانگرانی که از رویکرد تحلیلی استفاده می کنند علاقه دارند از زوج درمانی تحلیلی استفاده کنند در حالی که رابطه زناشویی ماهیت رفتاری دارد و تقویت کردن زوجین با رویکرد تحلیلی ممکن است اختلافات زناشویی را افزایش دهد زیرا زوجین تقویت شده ممکن است از توانمندی های خود که در اثر تحلیل به دست آورده اند بر علیه همسر استفاده کنند بنابراین بهتر است زوج درمانی تحلیلی با احتیاط انجام گیرد و در جلسات زوجی که هم زن و هم مرد حضور دارند از رویکرد رفتاری استفاده گردد.
در رویکرد سایکودینامیک تلاش می شود مراجع به دفاعهای خود هشیار گردد و مانع تکرار گذشته خود در رابطه فعلی زناشویی گردد. این رویکرد بر روی مثلث تعارض ( احساسات نهفته، اضطراب و دفاعها) و مثلث شخص( گذشته، حال و انتقال) اساس کار در روش سایکودینامیک هستند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات