پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

مسخ شخصیت و مسخ واقعیت تشخیص این علائم از اضطراب و افسردگی دشوارتر است چون شیوع آنها کمتر می باشد.

مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

تشخیص این علائم از اضطراب و افسردگی دشوارتر است چون شیوع آنها کمتر می باشد.

مسخ شخصیت: نوعی احساس غیر واقعی بودن، گسستگی و ناتوانی در احساس هیجان می باشد. فقدان پاسخ هیجانی ممکن است شدیداً ناخوشایند باشد. توصیف این علایم برای بیمار مشکل است و معمولا از جملاتی مانند انگار توسط دیواره شیشه‌ای احاطه شده ام بیان می گردد.

مسخ واقعیت: تجربه ای مشابه در رابطه با محیط می باشد. در این اختلالات سایر افراد غیر زنده به نظر می رسند. مانند اینکه از مقوا یا سنگ و گچ ساخته شده‌اند. اجسام خاصیت تحریک پذیری خود را از دست داده‌اند. مسخ شخصیت و مسخ واقعیت در افراد سالم به ویژه در زمان خستگی ممکن است روی دهند. این علایم در بیماری‌های اضطرابی، افسردگی، اسکیزوفرنی و صرع لوب تمپورال نیز ایجاد می‌شوند.

اختلالات درک حسی

پیش از توضیح در مورد اختلالات درک حسی لازم است دو اصطلاح زیر را توضیح داد:
۱. ادراک حسی: عبارت است از آگاه شدن از آنچه که در حال حاضر توسط اعضای حسی بدن درک می شود.
۲. تصویر سازی ذهنی: تجربه ای ذهنی است که معمولاً بدون احساس واقعی بوده و بخشی از ادراک حسی می باشد. تصویر سازی با ادراک حسی از این لحاظ متفاوت است که شروع و خاتمه آن با اراده فرد صورت می‌گیرد.

اختلالات ادراکی به انواع زیر تقسیم می شود. 
۱. تغییر در شدت آنچه درک می شود 
۲. تغییر در کیفیت 
۳. خطاهای حسی 
۴. توهمات 

 تغییر در شدت و کیفیت ادراک حسی:

در بیماریهای روانپزشکی ادراک می تواند از نظر شدت تغییر یابد به عنوان مثال در مانیا ادراک شدت یافته و در افسردگی کاهش پیدا می‌کند. تغییر کیفیت ادراک در بیماری اسکیزوفرنی دیده می‌شود. مثلاً این بیماران می‌گویند که مزه غذایشان نامناسب است و یا بوی گلها بسیار بدبو و زننده می باشد.

خطاهای حسی:

به درک نادرست از یک محرک بیرونی خطای حسی یا ایلوژن گویند. خطای حسی در شرایط زیر رخ می‌دهند:
۱. هنگامی که سطح محرک حسی کاهش پیدا می کند. مثلاً در تاریکی یک بوته ممکن است به اشتباه یک انسان به نظر بیاید. 
۲. هنگامی که توجه بر روی یک بُعد احساس تمرکز ندارد. مثلاً شخصی که در حال خواندن کتاب است ممکن است صدایی را به اشتباه به عنوان صدای انسان تشخیص دهد. 
۳. هنگامی که سطح هوشیاری در بیماری کاهش پیدا کند. 
۴. هنگامی که یک وضعیت خلقی شدید مانند ترس وجود دارد.

 خطاهای حسی در افراد سالم نیز رخ می‌دهد به ویژه هنگامی که بیشتر از یکی از موقعیت‌های بالا با هم وجود داشته باشد مثلاً هنگامی که فرد ترسیده باشد و در جایی که کم نور قرار گرفته باشد. خطاهای حسی همچنین با کاهش سطح هوشیاری در دلیریوم نیز رخ می دهند.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات