پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اعتیاد به الکل الکلیسم

اعتیاد به الکل الکلیسم  در سال ۱۷۸۴ دکتر بنیامین راش با این دید متعارف که بدمستی عادت وار یک عمل بی ضرر است، در افتاد. منظور راش مصرف الکل به صورت جزئی نبود بلکه مصرف مفرط و بدمستی بود.

اعتیاد به الکل الکلیسم

 در سال ۱۷۸۴ دکتر بنیامین راش با این دید متعارف که بدمستی عادت وار یک عمل بی ضرر است، در افتاد. منظور راش مصرف الکل به صورت جزئی نبود بلکه مصرف مفرط و بدمستی بود. او تاکید می‌کرد که سوء مصرف الکل در یک رشته مشکلات اجتماعی، بیماری، فقر، جنایت، دیوانگی، و خانواده‌های فروپاشیده نقش دارد.

دیدگاه جدید راش مبتنی بر چهار قضیه بود که هنوز هم امروز در تبیین مصرف مشکل‌ ساز الکل و مواد بدانها تکیه می شود:

۱. ماده سکرآور، اعتیاد آور است.
۲. رفتار وسواسی به مشروب خواری، ناشی از فقدان کنترل است.
۳. بدمستی مکرر، بیماری اسا.
۴. پرهیز کامل از الکل تنها راه برای معالجه آدم مست نیست.

لوین در یک بررسی تاریخی پی برد که افراد دائم الخمر برحسب عادت کسانی توصیه می‌شوند که نشانه های مرضی و ویژگی های زیر را دارند:

۱. فقدان کنترل
۲. هوس شدید وقتی که مشروب خواری در بین نیست
۳. وسواس عملی به مشروب خواری به دلیل قدرت الکل
۴. آسیب پذیری در برابر بد مستی که از طریق ویژگی‌هایی تعیین می شوند
۵. پرهیز کامل به عنوان تنها راه علاج

یک سوال بحث انگیز این است که مراجع در قبال بهبودی خود در زمینه مصرف مواد چه میزان احساس مسئولیت باید داشته باشد. در پاسخ به این سوال، در منابع مختلف ۴ برداشت یا دیدگاه درباره مسئولیت پذیری افراد در قبال مواد مخدر مطرح شده‌اند.

۱. مدل اخلاقی. افراد هم مسئول بروز و هم مسئول حل مشکلات خویش هستند. لذا بر نیروی اراده تاکید می‌شود.

۲. مدل طبی. افراد در بروز و یا رفع مشکل هیچ گونه مسئولیتی ندارند لذا سرزنش آنها ممنوع است اما باید بدانند که بدون درمان نمی توانند مشکلات خود را حل کنند.

۳. مدل اصلاحی/ جبرانی. افراد مسئول بروز مشکل خود نیستند اما مسئول حل آنها هستند.

۴. مدل داوطلبانه. افراد مسئول بروز مشکلات خود هستند اما مسئول حل آنها نیستند. برای مثال، فرد به دلیل مشکلات گذشته میگساری می کند اما اراده خود را یک نیروی قوی تر خارج از وجود خود واگذار می کندنیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات