پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

روانشناسی کار

روانشناسی کار در زبان لاتین، کار به معنای ابزار شکنجه است. کار یعنی فعالیت جسمی یا ذهنی اجباری که اجتماع ایجاب می‌کند یا انسان به خود تحمیل می‌کند تا به هدف تعیین شده برسد. فرق کار با بازی در اجبار بودن آن است.

روانشناسی کار

در زبان لاتین، کار به معنای ابزار شکنجه است. کار یعنی فعالیت جسمی یا ذهنی اجباری که اجتماع ایجاب می‌کند یا انسان به خود تحمیل می‌کند تا به هدف تعیین شده برسد. فرق کار با بازی در اجبار بودن آن است.

می توان بازی را، به محض کاهش علاقه رها کرد اما نمی‌توان کار را، حتی به هنگام خستگی، ترک کرد. ممکن است یک کار سخت و پر مشقت به یک سرگرمی تبدیل شود مثل چیدن گیلاس برای یک شهر نشین و یک فعالیت تفریحی به صورت یک کار شاق و طاقت فرسا در آید مثل شرکت در مسابقه دوچرخه سواری یا شنا. در کار احساس مسئولیت وجود دارد، اما در بازی چنین نیست. اگر کار مطابق با ذوق و توان فرد باشد، آسیب زا یا خطرناک نخواهد بود. اما کار، از آنجا که ذاتاً یک فعالیت اجباری است، اگر ایجاب کند که فرد با ویژگی‌های ماشین سازگار شود، عملکردش جنبه تکراری داشته باشد و تلاش های خود را دائماً با تلاش های دیگران و پیشرفت کار هماهنگ کند، منبع استرس و ناسازگاری خواهد بود.

کارکردن چیزی بالاتر از نان درآوردن است. هر یک از روزهای زندگی در ارتباط با کاری که داریم سازمان می یابد، زیرا کار ساعت خوابیدن، بیدار شدن، غذا خوردن، از خانه خارج شدن و بازگشت به خانه را بر ما دیکته می‌کند. اگر ساعت کار تغییر کند، تمام زمانبندی روز نیز تغییر خواهد کرد. کار ما را وادار می کند تا زمان را برنامه ریزی کنیم، لباس خاصی را بپوشیم، جای خاصی را برای سکونت در نظر بگیریم، به طبقه اجتماعی ۔ اقتصادی خاصی تعلق داشته باشیم و حتی برخی صاحب نظران معتقدند که کار انسان را دوباره می‌سازد، یعنی برای او ویژگی های تازه به وجود می آورد.

کار موجب می شود که استقلال مالی داشته باشیم، هویت کسب کنیم، ارزش به دست آوریم، عزت نفس خود را بالا ببریم و خلاصه اینکه در اجتماع کاره ای شویم. در درمان بیماری‌های روانی نیز کار نقش تعیین کننده دارد و اصولاً کاردرمانی که شیوه های موثر در درمان است. نِوروز یا اختلال رفتاری خفیفی وجود دارد به نام نِوروز جمعه. به این صورت که در روزهای جمعه یا، به طور کلی در روزهای تعطیل، چون خانواده‌ها اغلب برنامه منظم و از پیش تعیین شده ندارند، افسرده و مضطرب می شوند. اگر به اطراف خود خوب توجه کنیم، خواهیم دید که بیشترین اختلافهای خانوادگی در روزهای جمعه یا تعطیل به وجود می‌آید. بنابراین، کسانی که کار روزانه و دائمی نداشته باشند و اغلب در خانه بمانند، به احتمال زیاد با اعضای خانواده درگیر خواهند شد و بهداشت خانواده را با خطر روبرو خواهند کرد.

اصولاً زندگی بر پایه کار و فعالیت بنا شده است، به این صورت که زندگی انسان، در چهارمین هفته باروری، با شروع کار قلب آغاز می شود و با توقف کار آن پایان می پذیرد. اما کار با اینکه یک فعالیت اجباری است، معنای بسیار زیبا و دلنشین نیز دارد که یکی از آنها اثر گذاشتن و کارگر واقع شدن است. کار در معنای آزار و اذیت رساندن نیز به کار می‌رود. با کسی کار داشتن، یعنی او را آزردن و رنج دادن. کار ما را از بندگی، شرمندگی، حقارت، وابستگی و سرافکندگی نیز رها می کندنیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات