پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸
پاسخگوی شما هستیم ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸

اعتیاد به الكل و درمان آن

الکل یکی از شایعترین و خطرناکترین مواد مورد سوء استفاده در جهان است

الکل یکی از شایعترین و خطرناکترین مواد مورد سوء استفاده در جهان است. به اعتیاد به الکل اغلب الکلیسم گفته می شود. الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول است و از تخمیر شدن قند موجود در میوه، سبزی و دانه های گیاهی حاصل میشود.در مشروبات الکلی مقدار متفاوتی از الکل وجود دارد. مثلا آبجو ۵% ، شراب ۱۰-۱۵% و ویسکی و عرق حدود ۴۰% الکل دارد.

 نوشابه های الکلی به شکل بی رنگ یا با رنگهای متفاوتی تولید می گردند. برخی از مردم هم الکل طبی را که مایعی بی رنگ است و استفاده پزشکی دارد را با نوشابه های مختلف ترکیب می کنند.
متانول نوع دیگری از الکل است که از چوب بدست می آید. متانول الکل صنعتی نامیده میشود. به دلیل راحتی دسترسی به این متانول و ارزان بودن بارها مورد سوء استفاده واقع میشود که گاهی به کوری، ‌اغماء و حتی مرگ منجر میگردد.


آثار مخرب مصرف الکل 

الف. عوارض جسمانی مصرف الکل:
۱. کاهش فشارخون.
۲. احساس گرما.
۳. اختلال در تعادل و تلو تلو خوردن هنگام راه رفتن.
ب. عوارض روانی مصرف الکل:
۱. رفتار نامناسب.
۲. پرحرفی یا کم حرفی،.
۳.حرف زدن نامربوط،‌.
۴. معاشرتی شدن یا گوشه گیری و پرخاشگری، اختلال تعادل و ناتوانی انجام حرکات ظریف.
۵‌ اختلال در توجه و حافظه.عوارض طولانی مدت مصرف الکل

۱. اختلالات خواب.
۲. بیماریهای معده مانند زخم معده.
۳. درگیری مری و کبد.
۴. سوءتغذیه.
۵. افزایش فشارخون و خطر سکته قلبی و مغزی.
۶. ضعف عضلانی.
۷. ناتوانی جنسی و انزال دیررس.
۸. توهمات شنوایی.
۹. فراموشی پایدار و اختلال حافظه.
۱۰. افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش.


علائم ترک مصرف الکل

اگر فردی پس از مصرف طولانی مدت و زیاد الکل ناگهان آن را قطع کند یا مقدار آن را ناگهانی کاهش دهد، به طور متوسط پس از ۸-۶ ساعت علائم ترک زیر ایجاد خواهد شد:
۱. تعریق. ۲. افزایش ضربان قلب. ۳. لرزش شدید دست هاو بدن. ۳. بی خوابی. ۴. تهوع و استفراغ. ۵. اضطراب. ۶. تشنج و بیهوشی. ۷. توهمات شنوایی و بینایی.


درمان و پیشگیری

به منظور پیشگیری از ایجاد فراموشی ناشی از مصرف طولانی مدت الکل ، لازم است هر فرد الکلی روزانه ۱۰۰میلی گرم ویتامین B1 محیا می کند و به مصرف کننده توصیه میشود که میزان مصرف روزانه یا هفتگی الکل خود را ثبت کند.
باید حداقل دو روز در هفته استفاده نکند، از مشروبات الکلی با درصد الکل کمتر استفاده کند یا به صورت رقیق شده مصرف کند. چنانچه فرد دچار علائم مسمومیت شدید با الکل شود به منظور حمایت از تنفس و بررسی به آب و املاح و دمای بدن نظارت پزشکی در اورژانسهای پزشکی لازم است.چنانچه قصد ترک الکل را داشته باشند، نظارت پزشک برای شروع داروهای مناسب و جلوگیری از بروز علایم ترک مانند هذیان لازم است.

نکات ضروری:
۷۲ ساعت تا یک هفته بعد از ترک مصرف الکل امکان بروز تشنج و حالتهای هذیانی شدیدی که ممکن است منجر به فوت شود، زیاد است پس نظارت پزشکی را در این زمان الزامی است‌.


شکایات اصلی منجر به مراجعه در الکلیسم

۱. خلق افسرده
۲. عصبی شدن
۳. بی خوابی
۴.عوارض جسمی مصرف الکل مانند زخم معده، گاستریت،بیماری کبدی.
۵. علایم بازگیری الکل مانند تعریق، لرزش، کسالت صبحگاهی، توهمات و تشنج.


علایم اعتیاد به الکل

۱. مشکل در کنترل کردن مصرف الکل
۲. علاقه وافر به مصرف الکل
۳. تحمل یعنی نوشیدن مقادیر زیاد الکل بدون ظاهرشدن مسمومیت.
۴. اضطراب، لرزش، تعریق پس ازقطع مصرف.

برای برخی بیماران که فاقد موارد بالا می باشند، کاهش مصرف الکل ممکن است مطلوب باشد.


اطلاعات مورد نیاز برای بیمار وخانواده

الف. اعتیاد به الکل یک بیماری مهم و خطرناک است. قطع کردن یا کاهش دادن مصرف الکل فواید روانی و جسمی فراوانی دارد.
ب. مصرف الکل در زمان حاملگی اکثرا به جنین آسیب میزند.
ج. گاهی علی رغم مصرف مضر الکل، ‌حتی اگر علائم وابستگی وجود نداشته باشد، ‌کاهش یا قطع مصرف مطلوب است .
د برای بیمارانی که دچار وابستگی به الکل هستند، هدف فقط ترک الکل است.

عود مصرف الکل مشکلی شایع است. کاهش یا قطع مصرف اغلب نیازمند اقدامات درمانی است. نتیجه اقدامات درمانی به انگیزه و اعتماد به نفس بیمار وابسته است.


مشاوره با بیمار و خانواده او

برای ترک الکل موارد زیر را رعایت کنید:
۱. روز مشخصی رابرای ترک مصرف مشخص کنید.
۲. با بیمار در مورد روش‌های اجتناب از مصرف و همچنین راه‌های مقابله با موقعیت‌های مشکلزا مانند برخوردهای اجتماعی یا حوادث استرس آور گفتگو کنید.
۳. برای کمک به بیمار در پیشگیری از مصرف مجدد الکل، ‌در مورد روش‌های کنار آمدن با حوادث استرس آور بدون استفاده از الکل و همچنین روش ارتباط با دوستانی که هنوز وابسته به الکل هستند، آموزش دهید.
۴. از اعضای خانواده یا دوستان برای تشویق به ترک مصرف الکل حمایت بگیرید.نیاز به مشاوره حضوری در این خصوص دارید ؟!

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید


نظرات